Sepsiste doğal bağışıklık ve CD11b/CD18'ın rölü
The Innata immunity and the role of CD11b/CD18 in sepsis
- Tez No: 48156
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
SEPSİSTE DO?AL BA?IŞIKLIK VE CDllb/CD18'İN ROLÜ ÖZET Nötrofil fonksiyonlarının (NBT, opsonizasyon), immün adezyon moleküllerinin, akut faz reaktanı olan CRP'nin ve laktatın kantitatif olarak değerlendirilmesi; SIRS, sepsis ve ağır sepsis arasında bir belirleyici olarak kullanımı hakkmdaki çalışmamızdan şu sonuçlan çıkarmak mümkündür: 1. Sepsis olgularında, nötrofil fonksiyonları incelendiğinde (opsonizasyon, NBT) kaybedilen hastalarda anlamlı bir azalma (p < 0.01) saptanmıştır. 63SEPSİSTE DO?AL BA?IŞIKLIK VE CDllb/CD18'İN ROLÜ 2. Rutin laboratuvarda doku hasarını gösteren, duyarlı bir test olarak yaygın biçimde kullanılan CRP düzeyinde iyileşen ve kaybedilen hastalar arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. (Kaybedilen hastalara ait CRP düzeyi = 91.2 ± 28.8, p < 0.05) 3. Sepsiste, kan laktat düzeyleri hastalığın prognostik takibinde önemlidir. Çalışmamızda iyileşen ve kaybedilen hastalar arasında anlamlı bir azalma (p < 0.05) saptanmıştır. (Kaybedilen hastalara ait kan laktat = 1.85 ± 0.76, p < 0.05) 4. SIRS, sepsis ve ağır sepsis arasında CDllb/CD18'in kantitatif olarak değerlendirilmesi iyileşen ve kaybedilen hastalar arasında anlamlı (p>0.05) bulunmamıştır. Bu durumda, CD1 lb/CD18 göstergesinin sepsis olgularında klinik olarak anlamlı bir belirleyici olmadığını söyleyebiliriz. 64
Özet (Çeviri)
SEPSİSTE DO?AL BA?IŞIKLIK VE CDllb/CD18'İN ROLÜ SUMMARY The Innate Immunity and The Role of CD lib / CD 18 in Sepsis It is possible to bring out the following findings by using neutrophil functions ( NBT, Opsonization ), immune adhesion molecules, CRP, and lactate as acute phase reactants in SIRS, sepsis and severe sepsis : 5. A significant difference was observed in neutrophil functions ( NBT, Opsonization ) of survivors and non- survivors ( p < 0.01 ). 65SEPSİSTE DO?AL BA?IŞIKLIK VE CDllb/CD18'İN ROLÜ NBT. Survivors 22.96 ±7. 15. Non- survivors 13.83 ± 5.42 2. A significant difference was observed in CRP levels which could be called as a routine and sensitive method of showing tissue damage. ( Non- survivors : 91.2 ± 28.8, p < 0.05 ) 3. Blood lactate levels have special importance in the prognostic follow- up of sepsis patients. In this study, a significant difference was observed in the final evaluation of lactate levels of survivors and non- survivors. ( Non- survivors : 1.85 ± 0.76, p < 0.05 ) 4. There was no significant difference observed in the evaluation of SIRS, sepsis, and severe sepsis patients in the means of CD 1 lb / CD 18 ratio between survivors and non- survivors ( p> 0.05 ). As a final word, CD lib / CD 18 ratio has no clinical importance in the outcome of sepsis patients. 66