International neoliberal development regime and regional development banks (African Development Bank, Asian Development Bank and Inter-American Development Bank)
Uluslararası neoliberal kalkınma rejimi ve bölgesel kalkınma bankaları (Afrika Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Amerikan Ülkeleri Kalkınma Bankası)
- Tez No: 481552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Banking, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, Bretton Woods Kurumları'na benzer bir şekilde bölgesel kalkınma bankalarının da yapısal dönüşüm kredileri vererek neoliberal politikaların küresel çapta yayılmasında rol oynadığını iddia etmektedir. Bununla birlikte 1980 sonrası, prensip, norm, kural ve karar verme süreçleri neoliberal bir kimliğe sahip bir uluslararası kalkınma rejiminin oluştuğunu da belirtmek gerekir. Bu bağlamda bu tezde uluslararası neoliberal kalkınma rejimi kavramsallaştırılıp açıklanmıştır. Bu rejimin içinde hem Bretton Woods Kurumları hem de bölgesel kalkınma bankaları piyasa ekonomisi reformlarının dünya genelinde yaygınlaştırılıp kurumsallaştırılmasında tamamlayıcı roller oynamıştır. Bretton Woods Kurumları bu kalkınma rejiminin merkezini teşkil ederken, bölgesel kalkınma bankaları da yine aynı rejimin bölgesel eş değer birleşenleri olmuştur. Bölgesel kalkınma bankalarının uluslararası neoliberal kalkınma rejimindeki rollerini anlatırken bu tez ayni zamanda bu bankaların kendi içinde farklılaşan yapılarını da açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to illuminate regional development banks' (RDBs) role in global diffusion of neoliberal policies since the early 1980's. In this regard, it argues that along with the Bretton Woods Institutions (BWIs), the RDBs have also facilitated the spread of neoliberal policies, as these banks have practiced similar conditional/policy-based lending. In order to better explain the complementary roles of BWIs and RDBs within an analytical framework, the thesis employs the international relations (IR) concept of International Regimes and defines the relevant regime as international neoliberal development regime which has generated its own principles, norms, rules, and decision-making procedures over time. Accordingly, whereas the World Bank and IMF have long represented the leadership of this regime, RDBs like the African Development Bank (AfDB), Asian Development Bank (ADB), and Inter-American Development Bank (IDB) have served as regional counterparts of this same regime. Furthermore, this thesis also examines the different roles and natures of each RDB in the international neoliberal development regime.