Poverty and capabilities: The case of Samsun
Yoksulluk ve yapabilirlikler: Samsun örneği
- Tez No: 481557
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, yoksul insanların yapabilirlikleri ve bu yapabilirlikleri etkileyen bireysel ve yapısal etkenler Samsun örneği çerçevesinde incelenmektedir. Bu yolla, Türkiye'de insanların yapabilirliklerini artıracak etkili bir kalkınma politikasının oluşturulmasına katkı verilmesi amaçlanmaktadır. Yapabilirliklerin ölçülebilmesi için de on iki yapabilirlik boyutu belirlenmiş ve yapısal, sosyal ve psikolojik yapabilirlikler başlıkları altında toplanmıştır. Her bir yapabilirlik boyutu için göstergeler geliştirilerek, 29 yoksul kişiyle yapılan derinlemesine mülakatlarda bu göstergeler çerçevesinde sorular sorulmuş ve engelli bireylerle ayrı bir odak grup toplantısı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'de yoksul insanların, maddi gelir yoksunluğunun yanı sıra, önemli yapabilirlik eksiklikleri olduğunu da göstermektedir. İnsanların gelirlerini yapabilirliklere çevirme yetileri cinsiyet, yaş, engellilik gibi birçok kişisel heterojenliğe bağlı olarak değişmektedir. Bu bağlamda, temel ve üretken yapabilirliklerle beraber kümelenmiş dezavantajların, yapabilirliklerin önündeki engellerin belirlenmesi çok önemlidir. Bu çerçevede bu tezde eğitim, istihdam ve sosyal yardıma ulaşım olmak üzere 3 temel ve üretken yapabilirliğin desteklenmesi yoluyla insani kalkınma amacına ulaşabilmenin mümkün olacağını savunulmaktadır
Özet (Çeviri)
The thesis aims at looking closer to the capabilities of poor people as it elaborates on which and to what extent do poor people have capabilities, as well as individual and structural factors preventing improvement of these basic capabilities among poor people in the framework of the city of Samsun. By this way, contributing to the formation of an effective development policy which can increase the capabilities of poor people in Turkey is planned. To operationalize and measure the capabilities, twelve capabilities with different indicators have been investigated under the sections of structural capabilities and social and psychological capabilities. Face to face interviews with 29 social assistance recipients and a focus group meeting with disabled people have been done within this framework. The findings of the study support that besides income shortage, poor people experience important capability deprivations in Turkey. People's abilities to convert income into capabilities change greatly according to their personal heterogeneities like gender, age, health, disability etc. over which people has no control. In this context, identification basic capabilities, and fertile capabilities as well as clustered disadvantages and barriers to enhancements of capabilities is crucial. In this framework, this thesis supports that 3 important capabilities come forth to have eminent instrumental roles in improving other capabilities of people and thus act as a leverage to diminish capability deprivations which are education, employment and access to social assistance and these should be further supported by state to achieve the goal of human development.