İran'da kırsal gelişme uygulamaları ve sosyo-ekonomik sonuçları
Rural development policies in Iran and their socio-economic impocts
  1. Tez No: 13014
  2. Yazar: CEVAT AKRATALEŞİAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi İRAN 'Da KIRSAL GELİŞME UYGULAMLARI VE SOSYO-EKONOMİK SONUÇLARI Cevat AKRATALESİAN Ankara Üniversitesiy Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Oalx Danışman: Prof.Dr. Suat AKSOY 1990, Sayfa: 150 aüri: Prof.Dr. Suat AKSOY Prof. Dr. Gülcan ER AKTAN Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Bu araştırmada, İran'da iki ayrı dönemde meydana ge len kırsal gelişmeler karşılaştırmalı olarak incelenmektedir, Bu dönemler 1979 öncesi Şah dönemi ile İslam Devrimi dönem leridir. Her iki döneme ait elde edilmesi mümkün olan resmi istatistikler ve dokümanlar incelenmiş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. İlk dönemde kırsal yapı uygulamaları toprak refor mu ile yeniden biçimlendirilmiştir. Bu sırada toprak reformu halkın ihtiyaçlarına ve koşullarına dayalı olmaktan çok, yönetimin politik çıkarlarına dayalı idi. Bu reform sonucu kırsal alanda üretim düşmüş ve yoksulluk artmıştır. Böylece bir zamanlar kendine yeterli bir ülke olan İran tarım ürün leri ithalatçısı haline düşmüştür. Yüksek, doğum oranı da durumun kötüleşmesinde rol oynamıştır. İkinci dönemde küçük çiftçilerin ve topraksızlar lehine yeni bir tarım politikası uygulanmış ve radikal deği şimler meydana gelmiştir. Düşen petrol fiyatlarına ve sekiz yıllık İran-Irak savaşma karşın, bu dönemde kırsal altyapı nın geliştirilmesine yönelik bir çok yatırım gerçek leştirilmiştir. İran henüz kendine yeterli bir düzeye gel mekle birlikte son dönemde halkın yaşam koşullarında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İran, tarım politikası, toprak reformu, kırsal kalkınma, göç.
Özet (Çeviri)
.V ABSTRACT PhD Thesis RURAL DEVELOPMENT POLICIES IN IRAN AND THEIE SOCIO-ECONOMIC IMPACTS Cevat AKRATALEŞİAN ânkara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economic Supervisor: Prof. Dr. Suat AKSOY 1990, page: 150 Jury: Brof.Dr. Suat AKSOY Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN prof.Or. î. Hakkı İNAN This reserch is a contperative study on the rural changes occured in Iran in two distinctive period: the Shah era (before 1979Jand the Islamic revolution (after 1979). All available Official Statistics and documents on the subject for each period were collected and comperative analyses has been made. In the first period the rural structure were reshaped by the land reform which was based political cons idirat ions rather than the needs and conditions of the rural masses. It caused decreasing agricultural production and raising poverty in the rural areas. Iran, which was a self-sufficient country, had become an importer of agricultural products. High bourth rate also worsened the situation. Birt in the second period a new agricultural policy was launched and radical changes occured in favor of the small farmers and the landless people. Despite decreasing oil prices and a-eight- year Iran-Iraq war, haivly investments on rural infastructure has been realized in this period. Iran is s.till not a self-sufficient country but the living condit-ons of rural people has been substantialy improved in this era, KEY WORDS} iran, Agricultural policy, Land reform, Rural development, rural migration.