Internationalization in Turkish universities; contributions, conflicts, and sources of conflicts: aAmultiple case study
Türk üniversitelerinde uluslararasılaşma, katkılar, çatışmalar ve çatışma kaynakları: Çoklu vaka çalışması
  1. Tez No: 481582
  2. Yazar: BETÜL BULUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Uluslararasılaşma yakın zamanda yükseköğretim kurumlarının ayrılmaz bir parçası olmuş ve bu kurumların yönetilmesinde stratejik bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle, uluslararasılaşma tartışmaları dünyadaki tüm yükseköğretim kurumlarında önem kazanmıştır. Uluslararasılaşma eğilimler ile kurumsal yapılar arasındaki çatışmayı ortaya çıkarmak ve araştırmak üzere, bu çalışmanın amaçları (1) uluslararasılaşmanın kişisel, kurumsal ve ulusal düzeyde katkılarını (2) uluslararasılaşma sürecinde yaşanan çatışmaları (3) uluslararasılaşma sürecindeki çatışmaların kaynaklarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma nitel bir çalışmadır. Ankara'da bulunan dört üniversiteyi incelemek için bir çoklu vaka analiz yöntemi kullanılmıştır. Kurumsal yapı ve akademisyenlik mesleği açısından, uluslararasılaşma eğilimlerinin yüksek öğretim kurumlarında ne tür katkı ve çatışmalara yol açtığı konusundaki algıları ortaya çıkarmak amacıyla 44 akademik ve idari çalışanla yarı-yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatların yanı sıra; stratejik plan, web sayfası gibi yazılı kaynaklar da incelenerek doküman analizi yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; kurumsal olarak üniversiteler ve kişisel olarak akademisyenler uluslararasılaşma eğilimleriyle ilgili olarak hem katkıları hem de çatışmaları akademik, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel alanlarda deneyimlemişlerdir. Bir taraftan, uluslararasılaşma tarih boyunca üniversitelerin doğal bir parçası olmuş ve bu doğal süreçten evrilen uluslararasılaşma pratikleri genellikle uluslararasılaşmanın katkıları olarak algılanmıştır. Diğer yandan, küreselleşme ve neo-liberalizmin etkileriyle oluşan bazı uluslararasılaşma eğilimleri; varolan yapıyı değiştirmek üzere ortaya çıkmış ve bu empoze edilen politikalar genellikle çatışma olarak algılanmıştır. Bunun yanı sıra, bu yapılandırılmış uluslararasılaşma eğilimleri ile gelen değişiklikler; meşruiyet kaygılarıyla yüksek öğretim kurumlarının pragmatik yollarla gerçekleştirdiği uygulamalar olarak kendini göstermiş; yüzeysel bir biçimde adapte edilmiş ve bazı akademisyenlerin de bu değişiklikleri benimsememesi yeni çatışmalara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, internationalization has become an indispensable part of higher education institutions and also a strategic issue in the administration of these institutions. Therefore, internationalization discussions have gained prominence all over the world in universities. Drawing and theorizing on the conflicts between popular internationalization trends and institutional structures, this study aimed at examining (1) the contributions of internationalization at individual, institutional and national level, (2) conflicts in internationalization process, and (3) sources of conflicts in internationalization. The study is designed as a qualitative study. A multiple-case study method was used to examine four public universities in Ankara. Semi-structured interviews were conducted with 44 academic and administrative staff members. Along with the interviews, a document analysis was also conducted through analyzing different sources such as strategic plans, web sites. The results showed that the universities as institutions and the individual academicians have experienced both contributions and conflicts related with internationalization trends in academic, economic, politic and socio-cultural domains. On the one hand, internationalization is a natural part of universities throughout the history; and mostly international practices evolving from this natural process were perceived as contributions of internationalization on multi-levels. On the other hand, with the effect of globalization and neo-liberalism, some international trends occurred as the policies aiming to change the existing structure and these policies were mostly perceived as conflicts at various levels. Moreover, although the changes coming with structured internationalization trends are adopted superficially, as a pragmatic response by higher education institutions with legitimacy considerations, individual academicians may not embrace them and this cause another cause of conflict in universities.