Predictors of depression, anxiety, grief and growth among turkish offspring as caregivers of parents with alzheimer's disease: A multi-method study
Ebeveyni alzheimer hastası olan yetişkinlerde depresyon, kaygı, yas ve büyümeyi yordayan faktörler: Bir çoklu yöntem araştırması
- Tez No: 481586
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURAY KARANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ebeveyni Alzheimer Hastalığı tanısı almış yetişkin Türk bakım verenlerin bakım verme deneyimlerini incelemektir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla çoklu yöntem metololojisi benimsenmiş ve sırasıyla niteliksel ve niceliksel çalışmalar yürütülmüştür. Niceliksel araştırma kapsamında, 20 yetişkin bakım verenle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, (1) hastalığın etiyolojisi, (2) değişimler ve kayıplar, (3) baş etme stratejileri, (4) bakım verme sürecini kolaylaştıran ya da zorlaştıran faktörler, (5) hastalığın kendine özgü patolojik özellikleri, ve (6) hastayı bakım evine yatırma konusundaki isteksizlik olmak üzere 6 üst tema oluşturulmuştur. Niteliksel araştırma sonuçları üzerine temellenen niceliksel araştırmanın amacı ise bağlamsal değişkenler, nesnel birincil stresörler, ikincil stresörler ve şiddetlendirici ya da koruyucu ara değişkenlerin farklı bakım veren ölçümleri üzerindeki etkilerini incelemek olarak belirlenmiştir. Öznel bakım veren yükü, iyimserlik/sosyal destek arayışı, çaresiz baş etme stratejisi ve algılanan sosyal destek bakım verenlerin depresif ve kaygı semptomları ile ilişkiliyken, sadece öznel bakıcı yükü ve çaresiz baş etme stratejisi ölüm öncesi yas belirtileri ile ilişkili olarak bulunmuştur. Ayrıca, diğer değişkenler içinde sadece iyimserlik/sosyal destek arayışı baş etme stratejisinin büyüme ile ilişkili olduğu ortaya koyulmuştur. Hierarşik regresyon analizlerinin ardından, MODPROCESS makrosu kullanarak düzenleyici etki analizleri gerçekleştirilmiştir. Veri analizleri, algılanan sosyal desteğin öznel bakıcı yükü ve depresyon; öznel bakıcı yükü ve kaygı; öznel bakıcı yükü ve gelişme arasındaki ilişkilerde düzenleyici bir rolü olduğunu ortaya koymuştur. Bunlara ek olarak, sorun çözme odaklı baş etme stretejisinin, öznel bakım veren yükü ve depresif belirtiler arasındaki ilişki üzerinde koruyucu bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study was to investigate the lived experiences of Turkish adult children as caregivers of parents with Alzheimer's Disease (AD). A multi-method design was employed to achieve this aim, and a qualitative and quantitative study were performed respectively. In the qualitative strand, semi-structured interviews were conducted with 20 adult children, and data was analyzed through Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). Six super-ordinate themes were emerged from the obtained data, which were (1) etiology of the disease, (2) changes and losses, (3) coping strategies, (4) factors helping/hindering caregiving process, (5) unique pathology of the disease, and (6) reluctance to nursing home placement (NHP). The quantitative strand aimed to explore the roles of various background/contextual variables, primary stressors/disease-related factors, secondary stressors, execarbating or mitigating factors in predicting negative (i.e. depression, anxiety, anticipatory grief) and positive (i.e. growth) caregiver outcomes. Data for this strand was collected from 190 informal adult children caregivers of AD. Hierarchical regression analyses revealed that different sets of variables were influential in predicting different caregiver outcomes. While burden, optimistic/seeking-social support, helplessness-coping and perceived social support were associated with caregiver depression and anxiety; only subjective burden and helplessness coping were associated with pre-death grief responses. Additionally, among all other variables, only optimistic/seeking social support was positively associated with growth scores of the caregivers. Moderation analysis revealed that perceived social support had moderated the relationship between caregiver burden and various caregiving outcomes. Besides, problem-solving coping buffered the negative impact of subjective burden on caregiver depression.