The relations among personality traits, emotional expression, quality of life and romantic relationship satisfaction of migraine patients: An emotional expression group therapy practice
Migren hastalarının kişilik özellikleri, duygu ifadeleri, hayat kaliteleri ve ilişki doyumları arasındaki ilişki: Duygu ifadesi grup terapisi uygulaması
- Tez No: 481585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı kişilik özelliklerinin, migren hastalarının yaşam kalitesi ve romantik ilişki doyumları üzerindeki etkisini araştırmak ve duygu ifadesinin bu ilişkiler üzerindeki düzenleyici etkisini incelemektir. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise duygu ifadesi ile ilgili grup terapisinin, migren hastalarının yaşam kaliteleri ve romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisini incelemektir. Bu tez kapsamında üç çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmanın amacı Migrene Özel Yaşam Kalitesi Ölçeğini (Versiyon 2.1) Türkçe 'ye adapte etmek ve psikometrik analizlerini yapmaktır. Birinci ve ikinci çalışmanın verisi, en az altı aydır evli ya da romantik ilişkisi olma kriterlerini karşılayan 150 migren hastasından toplanmıştır. Çalışma 1'de Migrene Özel Yaşam Kalitesi Ölçeğinin psikometrik özellikleri hesaplandığında, geçerli ve güvenilir olduğu görülmüştür. Çalışma 2'de çoklu moderasyon (düzenleyici) analizleri yapılmıştır. Farklı birçok duygu ifadesi tipi, kişilik özellikleri ve yaşam kalitesi ya da ilişki doyumu değişkenleri arasındaki ilişkiyi modere (düzenlemiştir) etmiştir. Bunun yanında, Çalışma 3, migren hastalarını duygu ifadesi ile ilgili eğitmek amacıyla hazırlanan bir grup terapisi içermektedir. Sekiz seanslık grup terapisine dokuz kadın hasta katılmıştır ve terapinin öncesinde ve sonrasında onlardan veri toplanmıştır. Çalışma 3'te Wilcoxon İşaretli Sıra Testi analizi yapılmıştır. Sonuçlar, ön-son test karşılaştırması yapıldığında, duygu ifadesi grup terapisinin migrenin kişinin hayatını kısıtlama özelliğini azalttığı saptanmıştır. Tezin tüm sonuçları ve yorumları, çalışmanın güçlü yönleri ve kısıtlılıkları, literatür ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of present dissertation is to investigate the predictive role of personality traits on quality of life and relationship satisfaction of migraine patients; and the moderator role of emotional expression of the patients in these relationships. In addition, the other purpose is to examine the effect of an emotional expression group psychotherapy in terms of emotional expression, quality of life and romantic relationship satisfaction of the migraine patients. Three studies were conducted in the scope of thesis. The purposes of Study 1 were adapting Migraine Specific Questionnaire (MSQ version 2.1) to Turkish and calculating its psychometric properties. Data for Study 1 and 2 was collected from 150 migraine patients who met the inclusion criterion of being married or having a romantic relationship at least for the last 6 months. Psychometric properties of MSQ (Version 2.1) was calculated in Study 1 which revealed good reliability and validity. Multiple moderation analyses were conducted in Study 2. Different emotional expression styles moderated the association of personality characteristics and quality of life or relationship satisfaction. In addition, Study 3 included an intervention of emotional expression which was a psychoeducational group therapy for migraine patients. Only, woman migraine patients participated in 8 session of group therapy for Study 3 and data collected from them before and after the intervention. Related-samples Wilcoxon signed-rank test was conducted for Study 3. Results showed that group therapy elicited an increase in role function restriction scores when it was compared pre-post measurements. Results and their implications, as well as the strengths and limitations of the study, were discussed in the light of the literature.