Transformation of residential interiors in the moda district of Istanbul, 1930s-1970s
İstanbul moda bölgesi konutlarının iç mekan dönüşümleri, 1930lar-1970 ler
- Tez No: 481587
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 523
Özet
Bu çalışmanın amacı konut iç mekanının mekansal karakterinin İstanbul'un Moda bölgesinde 20. yüzyıl boyunca devam eden sosyal dönüşümün sonucu olarak kentsel ve mimari bağlamla birlikte nasıl dönüştüğünü analiz etmektir. 1930lardan 1970lere uzanan zaman dilimine odaklanarak, Türkiye'de deneyimlenen güncel modernleşme sürecine referans veren araştırılmış konut iç mekanlarının dönüşümleri değerlendirilecektir. Çalışmanın genel kapsamı, Moda'da bulunan konut iç mekanlarını, yapılan röportajlardan edinilen bilginin yanında arşiv ve yazılı kaynakların da kullanımıyla belgeleyerek ve değerlendirerek, ülkenin iç mimari tarih yazımına katkıda bulunmaktır. İlk olarak Moda'daki konutların üretimini inceleyen bu çalışma, bölgenin örgüsünün bostanlar ve geleneksel konutlardan müstakil evlere ve apartmana nasıl dönüştüğünü sunar. Konut üretiminin arkasındaki aktörlerin rollerini de tartışmak amacıyla öncelikle 1930'lerden 1950'lere inşa edilen mimar-tasarımlı müstakil evler ve kira evleri/apartmanları, daha sonra da 1960'lar ve 1970'lerde müteahhitlerce inşa edilen apartman bloklarındaki kat mülkiyeti durumu anlatılır. Bu konut üretiminin incelenmesi yalnızca Moda'nın kentsel ve mimari örgüsünün biçimlendirilmesini ve sonraki dönüşümünü değil, aynı zamanda konut iç mekanlarının biçimlenmesini etkileyen günlük yaşamı değerlendirirken ailelerin sosyal statülerini anlamak için de önemlidir. Bu incelemeden yola çıkarak, çalışmanın analizinin ana kurgusu Moda'daki konutların iç mekanlarına odaklanır ve mekan konumlanımı, mekan kullanımı ve kullanıcıların sosyal statüleri değerlendirilir. 1930'lardan 1970'lere kadar devam eden dönüşümü modernleşme süreciyle ilişkilendirerek anlamak için, iç mekanlardaki değişim, deneyimlenen kamusallık ve mahremiyet kavramlarıyla, evsel yönetimi etkileyen mekansal değişimlerle ve, konutlardaki kullanıcıların/ailelerinin sosyal statülerinin sergilendiği mobilya, aksesuar ve armatürler gibi çeşitli şekillerdeki temsili metalar ile ilişkilendirilerek analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze how the spatial character of the interior residential space transformed in the district of Moda in İstanbul together with the urban and architectural context as an outcome of the social transformation during the 20th century. The focus is on the period from the 1930s to the 1970s in order to evaluate the transformation within the researched interior residential spaces with reference to the contemporary process of modernization experienced in Turkey. The larger scope of the study is thus to contribute to the historiography of interior architecture in the country by documenting and evaluating the residential interiors in Moda with the use of the archival and literary sources as well as the information gathered from interviews. The study initially examines the production of the residences in Moda, presenting how the pattern of the district transformed from orchards and traditional houses to single-family houses and apartments. The roles of the actors behind this production is also discussed to understand firstly the architect-designed single-family houses and apartments for rent built between the 1930s and the 1950s, and secondly the flat-ownership in apartment blocks built mostly by contractors between the 1960s and the 1970s. The landowners and occupants are also presented as significant actors of this production to understand the social identities of families in Moda. The examination of the production of the residences holds importance in understanding not only the shaping and the latter transformation of both urban and architectural pattern of Moda, but also the social status of families in order to evaluate their daily lives that affected the formation of interior residential spaces. Based upon this examination, the main body of analysis in this study focuses on the interior spaces of the residences in Moda, for which the spatial allocation, use of space and social status of inhabitants of the residences will be evaluated. In order to understand the effect of the modernization process in their transformation from the 1930s to the 1970s, the interior spaces are analyzed in relation to the changes in the notions of publicity and privacy experienced in the interiors; the spatial changes that affected domestic management; and the various types of displays of the materialization of the social status of families/owners of the houses as reflected in the accessories, features, furniture and fixtures used.