Turkish press and the Turkish-Greek relations (1946-1955)
Türk Basını ve Türk-Yunan ilişkileri (1946-1955)
  1. Tez No: 481592
  2. Yazar: GÖZDE EMEN GÖKATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez, 1946 yılından 1955 yılının bitimine kadar olan süreçte, Türk-Yunan ilişkilerinin seyrinde basının oynadığı rolü araştırmıştır. Bu iki komşu ülke, düşmanca bir atmosferde gelişen Soğuk Savaş koşullarında, Sovyetler Birliği'nden ve onun bölgedeki uydu devletlerinden algılanan tehditlere karşı başlangıçta olağan dışı ve eşine az rastlanır bir ortaklığı kurmayı başarmışlardır. Ancak, zaman içerisinde, Türk-Yunan ilişkilerinin altın çağı sona ermiş, bu iki ortak yavaş yavaş birbiriyle karşı karşıya gelmiştir. Dönemin en çok okunan ve en önemli Türk gazetelerini ve bunlara ek olarak Türk, Amerikan ve İngiliz belgelerini inceleyen bu tez, Türk-Yunan ilişkilerini şekillendirmede ve ayrıca Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkide yaşanan dostluktan düşmanlığa yavaş ama kesin bir dönüşüm sürecini etkilemede basının rolünü bulmayı amaçlamıştır. Bunu yaparken basın, sadece Türk hükümetlerinin Yunanistan politikasının propagandasını yapıp bu politikayı yaygınlaştırıp halk tarafından kabulünü sağlamanın yanı sıra resmi ajandaya karşı çıkıp ona karşı toplumsal algıyı da harekete geçirmek gibi farklı zamanlarda ve farklı derecelerde değişik roller üstlenmiştir. Hatta bazı durumlarda, Türk basını hükümetin Yunanistan politikasında değişiklik yapmasına neden olmuştur. Bu tezin de iddia ettiği gibi, siyasi elit ve halk arasındaki aracı pozisyonu sayesinde, Türk basını, 1940'ların ortasından 1950'lerin ortasına kadar Türk-Yunan ilişkilerinin biçimlenmesinde aktif bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the role of the Turkish press in the course of the Turkish-Greek relations from 1946 to 1955. These two neighbors initially achieved an exceptional and unprecedented partnership to counter a perceived threat from the Soviet Union and its satellite states in a hostile atmosphere of the emerging Cold War. Over the course of the period, however, the golden age of the Turkish-Greek relations was waned, and these two partners gradually turned against each other. Using the most circulated and influential daily newspapers of the period as well as the Turkish, British and American official documents, this thesis aimed to trace the role of the Turkish press in shaping the Turkish-Greek relations and influencing the slow but sure transition of Turkey and Greece from amity to enmity. Doing so, the press played several roles at different times with different degrees such as not only propagating and circulating the existing Greek policy of the successive Turkish governments and making the public support this policy but also challenging the official agenda and mobilizing the public perceptions. The Turkish press even led the government to reshape its policies of Greece on occasion. As this thesis argued, thanks to its intermediary position between the political elite and the public, the Turkish press took an active part in the formation of the Turkish-Greek relations throughout the period from the mid-1940s to the mid-1950s.