Personality disorders in relation to early childhood experiences, rejection sensitivity, and emotion regulation processes
Kişilik bozukluklarında erken dönem çocukluk yaşantıları, reddedilme duyarlılığı ve duygu düzenleme süreçlerinin rolü
  1. Tez No: 481593
  2. Yazar: GİZEM SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan ebeveyn yetiştirme tutumları, reddedilme duyarlılığı, duygu düzenleme (içsel duygu düzenleme ve kişilerarası duygu düzenleme) ve kişilik bozuklukları semptomları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ)'nin Türkçe adaptasyonu olmadığı için birinci çalışmanın amacı KDDÖ'nün Türkçe adaptasyonunu tamamlamak olmuştur. Birinci çalışmanın sonuçları ölçeğin geçerlik ve güvenirliğinin iyi düzeyde olduğunu göstermiştir. Ana çalışmaya 583 kişi (450 kadın, 133 erkek) katılım sağlamıştır. Katılımcıların yaşları 18 ile 28 arasında değişmektedir (O = 21.21, SS = 1.89). Veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn Tutumları-Kısa Formu, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği ve Kişilik İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek amacıyla bir dizi hiyerarşik çoklu regresyon analizi yürütülmüştür. Buna ek olarak, önerilen ilişkilere bakmak amacıyla model testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, beklenenle uyumlu olarak, algılanan ebeveyn yetiştirme tutumları, reddedilme duyarlılığı ve içsel ve kişilerarası duygu düzenlemenin kişilik bozuklukları ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. İçsel ve kişilerarası duygu düzenlemenin algılanan ebeveyn ilişkisi ve kişilik bozuklukları arasındaki ilişkide anlamlı aracı etkisi bulunmuştur. Ayrıca reddedilme hassasiyeti ve içsel duygu düzenleme becerilerinin babadan algılanan duygusal sıcaklık ve kişilik bozuklukları arasında anlamlı aracı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları güncel literature ışığında tartışılmıştır. Son olarak, çalışmanın klinik açıdan önemi ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the associations among perceived parental rearing attitudes, rejection sensitivity, emotion regulation (i.e., intrapersonal emotion regulation & interpersonal emotion regulation), and personality disorder symptomatology. Since there was no Turkish version of Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ), the aim of the study 1 was to adapt IERQ into Turkish. Therefore, in study 1 psychometric properties of IERQ were explored. Results revealed good reliability and validity findings. Main study was composed of 583 participants. Participant's ages ranged between 18 and 28 (M= 21.24, SD = 1.89). A questionnaire package including Demographic Information Form, Egna Minnen Betraffande Uppfostran-Memories of Upbringing (s-EMBU), Rejection Sensitivity Questionnaire, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire and Personality Belief Questionnaire was used to collect data. In order to test the hypotheses of the study, a series of multiple regression analyses was conducted. In addition, a path analysis was conducted to test the model. Consistent with the expectation, results revealed significant associations between parental rearing attitudes, rejection sensitivity, emotion regulation variables and personality disorder symptomatology. Mediation effect of emotion regulation variables was found to be significant in the relationship between parental rearing attitudes and personality disorder symptomatology. Mediation effect of rejection sensitivity and intrapersonal emotion regulation was found to be significant in the relationship between paternal emotional warmth and personality disorder symptomatology. The results of the current study were discussed in the light of existing literature. Finally, clinical implications and suggestions for the future studies were presented.