Relationship maintenance behaviors and marital satisfaction: The mediator roles of relational equity and appreciation
İlişki sürdürme davranışları ve evlilik doyumu: İlişkisel eşitlik ve takdirin aracı rolü
  1. Tez No: 481591
  2. Yazar: NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın amacı kişilerin kendilerinin ve eşlerinin kullandıklarını algıladıkları ilişki sürdürme davranışlarının (açıklık, görevlerin paylaşımı, olumluluk), ilişkisel eşitliğin ve algılanan ve ifade edilen takdirin evlilik doyumunu açıklamadaki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla iki yapısal model test edilmiştir. Birinci modelde, algılanan takdirin ve ilişkisel eşitliğin kişilerin kendi kullandığı ilişki sürdürme davranışları ve evlilik doyumu arasındaki ilişkileri anlamadaki aracı rolü araştırılmıştır. İkinci modelde, ilişkisel eşitliğin ve ifade edilen takdirin kişilerin eşlerinin kullandıklarını algıladıkları ilişki sürdürme davranışları ve evlilik doyumu arasındaki ilişkileri anlamadaki aracı rolü sınanmıştır. Çalışmanın örneklemini 602 evli birey oluşturmuştur. İlişki Sürdürme Davranışları Ölçeği, İlişkisel Eşitlik Ölçeği, İlişkilerde Takdir Ölçeği, İlişki Değerlendirme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu veri toplama amacıyla kullanılmıştır. Her bir model Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak test edilmiştir. Birinci modelin YEM sonuçlarına göre, kişilerin kendi kullandıkları ilişki sürdürme davranışları ve evlilik doyumu arasındaki dolaylı ilişkiler (1) algılanan takdir ve (2) algılanan takdir ve ilişkisel eşitlik aracılığı ile sağlanmıştır. Öte yandan, ikinci modelin YEM sonuçları, kişilerin eşlerinin kullandıklarını algıladıkları ilişki sürdürme davranışları ve evlilik doyumu arasındaki dolaylı ilişkilerin (1) ilişkisel eşitlik, (2) ifade edilen takdir ve (3) ilişkisel eşitlik ve ifade edilen takdir aracılığı ile sağlandığını göstermiştir. Genel olarak, bulgular hipotez edilen modelleri doğrulamış ve sonuçlar ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın kuram, araştırma ve uygulama açısından sunduğu katkılar belirtilmiş ve ileride yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the influence of self-reported and perceived partners' use of maintenance behaviors (openness, sharing tasks, positivity), relational equity, felt and expressed appreciation on marital satisfaction. For this purpose, two structural models were tested. In the first model, felt appreciation and relational equity were investigated as mediators of the relationships between self-reported use of maintenance behaviors and marital satisfaction. In the second model, relational equity and expressed appreciation were investigated as mediators of the relationships between perceived partners' use of maintenance behaviors and marital satisfaction. The sample of the study consisted of 602 married individuals. Relationship Maintenance Behaviors Measurement, Relational Equity Scale, Appreciation in Relationships Scale, Relationship Assessment Scale, and Demographic Information Form were used to gather data. Each model was tested through the use of Structural Equation Modeling (SEM). SEM results of the first model revealed that the indirect associations between self-reported use of maintenance behaviors and marital satisfaction were provided by the mediator roles of (1) felt appreciation, and (2) felt appreciation and relational equity. On the other hand, SEM results of the second model indicated that the indirect associations between perceived partners' use of maintenance behaviors and marital satisfaction were provided by the mediator roles of (1) relational equity, (2) expressed appreciation, and (3) relational equity and expressed appreciation. Overall, the results supported the hypothesized models and findings were discussed in light of the relevant literature. Implications for theory, research and practice, and recommendations for further studies were presented.