The ethnography of market research companies in Turkey: The re-production of knowledge
Türkiye'deki pazar araştırması şirketlerinin etnografisi: Bilginin yeniden üretimi
  1. Tez No: 481594
  2. Yazar: ÖNDER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, en temelde Türkiye'deki pazar araştırması şirketlerinin farklı veçhelerini birbirleriyle ilişkileri çerçevesinde çözümlemeyi amaçlamakta ve pazar araştırması ethosunu anlamaya ve kavramaya odaklanmaktadır. Farklı sektörlerden şirketler bütün dünyada giderek artan bir biçimde pazar araştırmaları yaptırmaya yönelmektedir. Türkiye'de de buna koşut olarak özel sektör aktörleri pazar araştırma şirketlerine çok çeşitli konularda araştırmalar yaptırarak bir taraftan ürettikleri ürünleri daha geniş bir pazarda satmaya diğer taraftan da şirketlerinin gelecekteki pozisyonunu belirlemeye çalışmaktadır. Bu anlamda pazar araştırması şirketleri son derece rekabetçi kapitalist pazarda belirli bir ihtiyaca cevap olarak ortaya çıkmış ve bu ihtiyaca dönük olarak“faydalı”ve“işe yarar”bir tür bilgi üretimi gerçekleştirmeye başlamıştır. Söz konusu şirketler araştırmalarını daha ziyade sosyal bilim ve istatistik yöntem ve teknikleriyle gerçekleştirmektedir. Bu nedenle pazar araştırması sektöründe çalışanların önemli bir çoğunluğu da üniversitelerin sosyal bilimler mezunlarıdır. Bu anlamda bu çalışmada, bir yandan aktif katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşmeler ile sektörün çalışanlarının sektöre dair düşüncelerini, hislerini, çalışma deneyimlerini ve gözlemlerini değerlendirirken diğer yandan da sektörde üretilen bilginin bilimsel değeri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to investigate and analyze market research sector in Turkey in its various aspects and to understand market research ethos. Corporations from different sectors increasingly tend to work together with market research companies in all over the world. In parallel with this, private sector actors in Turkey ask market research companies to conduct researches in order to sell their products in a broader market and try to determine the future of their corporations. In that sense, market research companies have emerged as a response to a certain necessity and they produce“useful”and“effective”knowledge in accordance with this necessity. Those companies conduct their researches mostly by using social scientific and statistical methods and techniques. Thus, we may claim that who works in the sector are widely the graduates of social sciences. Therefore, in this study, I discuss opinions, feelings, working experience and observations of those workers by using active participant observation and in-depth interviews. I also examine the scientific status, value and the reliability of methods and researches of market research companies while they are carrying out their business.