Exploration of explicit and implicit motivations of candidate psychotherapists for practicing psychotherapy
Aday psikoterapistlerin psikoterapi uygulamalarındaki açık ve örtük motivasyonlarının incelenmesi
- Tez No: 481602
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin temel amacı, aday psikoterapistlerin psikoterapi uygulamalarındaki açık ve örtük motivasyonlarını incelemektir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla nitel bir yaklaşım yürütülmüştür. 5 aday psikoterapistle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir ve elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda (1) aday psikoterapistlerin karakter özellikleri nelerdir? (2) aday psikoterapistleri psikoterapist olmaya ne motive etti? ve (3) psikoterapistliği kişisel kurtarıcı statüsünde algılamak olmak üzere üç üst tema oluşturulmuştur. Oluşan temalar ve klinik etkiler ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis was to explore the explicit and implicit motivations of candidate psychotherapists for practicing psychotherapy. A qualitative approach was employed to achieve this purpose. Semi-structured interviews were conducted with 5 candidate psychotherapists, and data was analyzed through Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). Three super-ordinate themes emerged from the obtained data, which were (1) what were the characteristics of candidate psychotherapists?, (2) what motivated candidate psychotherapists to become a psychotherapist?, and (3) perceiving psychotherapy profession as a personal rescuer status. The emerged themes and clinical implications were discussed in line with the relevant literature.