Church-state relations in post-soviet georgia: 'Deprivatization' of georgian orthodoxy
Post-Sovyet Gürcistan'da din-devlet ilişkileri: Gürcü ortodoksluğu'nun kamusal alana dönüşü
  1. Tez No: 481603
  2. Yazar: SERHAT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Sovyet Sonrası Gürcistan'da kilise-devlet ilişkisini incelemekte ve Gürcü Ortodoks Kilisesi'nin artan gücüyle bu gücün laiklik, siyaset ve topluma etkisini tartışmaktadır. Tezde, Gürcü Ortodoks Kilisesi'nin Gürcü toplumunda ve siyasetindeki gücünün, tarihsel öneminden ve Sovyet sonrası dönemde oynadığı rolden kaynaklandığı iddia edilmektedir. Ayrıca, bu unsurların yanı sıra kilisenin kamusal alanda varoluş biçiminin laikliğe ve Batı değerlerine bir tehdit oluşturduğu da iddia edilmektedir. José Casanova'nın görüşlerine dayanarak, Gürcistan'da deneyimlenen 'dinin kamusal alana dönüşü'nün (deprivatization) Batı deneyimlerinden farklılık gösterdiği iddia edilmektedir. Bu tezde belge araştırması yöntemi kullanılmış, bu bağlamda 1995 Anayasası ve 2002 Anayasal Anlaşması, Patrik ve üst düzey rahiplerin demeçleri, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin ve kuruluşların raporları incelenmiştir. Ayrıca, 2015 ve 2017 yıllarında Tiflis'te ve Batum'da saha araştırmaları yapılmış ve bu çerçevede uzman ve seçkinlerle 30 derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Saha araştırmaları, Sovyet sonrası dönemde politikacıların başarısızlıklarının ve siyasi meşruiyete ihtiyaç duymalarının, Gürcü Ortodoks Kilisesi'nin kamusal alandaki gücünün artmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Gürcistan'da yaşanan“dinin kamusal alana dönüşü”süreci, José Casanova'nın öne sürmüş olduğu kilisenin kamusal alana girdiği üç meşru örnekle uyumlu olmasa da Gürcü Ortodoks Kilisesi kamusal alanda güçlü bir kurum haline gelmiştir. Bulgular ayrıca, kilise ve devlet ayrımı yasal açıdan sağlansa da kilise-devlet ayrılığı ilkesinin fiilen tam olarak gerçekleşmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relationship between the Church and State in post-Soviet Georgia, and goes on to discuss the growing power of the Georgian Orthodox Church (GOC) and its impact on secularism, politics and society. It is argued that the power of the GOC, both in Georgian society and politics, is derived from its historical significance and from the role it played in the post-Soviet period. It is argued further that these factors, along with its presence in the public space, constitute a challenge against secularism and Western values. Based on the views of José Casanova, it is suggested that the“deprivatization”of religion experienced in Georgia differs from Western experiences. This thesis makes use of both a documentary research, including the 1995 Constitution, the 2002 Constitutional Agreement, statements of the Patriarch and high ranking priests, reports of national and international NGOs and organizations, and field researches conducted in Tbilisi and Batumi in 2015 and 2017. During the field researches, 30 in-depth interviews were conducted with the elites and experts. The field researches revealed that the failure of politicians in the post-Soviet period and their need for political legitimacy contributed to the growth in the power of the Church in the public sphere. Although the process of“deprivatization”of religion in Georgia does not necessarily comply with the three legitimate instances put forward by Casanova by which the Church enters the public sphere, the Georgian Orthodox Church has become a powerful institution in the public sphere. The findings have also demonstrated that although the separation of the Church and state is legally binding, the principle of non-establishment is not fully realized