The relationship between teacher reflection and teacher autonomy with respect to certain variables
Yansıtıcı öğretim ve öğretmen özerkliği arasındaki ilişkinin belirli değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 481601
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı yansıtıcı öğretim ile öğretmen özerkliği ve bu değişkenlerin alt faktörleri arasındaki ilişkiyi ve yansıtıcı öğretim ve öğretmen özerkliğinin cinsiyet, öğretim tecrübesi, öğretim yapılan sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediklerini incelemektir. Çalışmanın örneklemi, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde üç merkez ilçede (Yenimahalle, Altındağ, Keçiören) 15 okulda görev yapmakta olan 284 sınıf öğretmeninden (1.-4. Sınıf) oluşmaktadır. Örneklem, seçkisiz küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada Ulaş ve Aksu (2015) tarafından geliştirilen Öğretmen Özerkliği ve Akbari, Ramin, Behzadpoor ve Dadvand (2010) tarafından geliştirilen, Korumaz (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Yansıtıcı Öğretim Ölçeği kullanılarak elde edilen veriler doğrultusunda ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır. Yansıtıcı Öğretim Ölçeğinin orijinalinde İngilizce öğretmenleri için geliştirilmiş ve sonrasında da Türkçeye bu örneklem için uyarlanmış olması sebebiyle sınıf öğretmenleri örneklemine uygulanabilirliği mevcut çalışmada araştırmacı tarafından incelenmiştir. Buna ek olarak, yansıtıcı öğretim ve öğretmen özerkliği puanlarının cinsiyete, öğretim tecrübesine ve öğretim yapılan sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlemek için veriler tek yönlü varyans analizi ve bağımsız t-test ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, yansıtıcı öğretim ve öğretmen özerkliği ve bu değişkenlerin alt faktörleri arasında anlamlı pozitif bir ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin elde ettikleri yansıtıcı öğretim puanları cinsiyet değişkenine göre kadınlar lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir. Diğer taraftan, yansıtıcı öğretim puanları öğretmenlik deneyimi ve öğretim yapılan sınıf düzeyine göre değişmezken, öğretmen özerkliği puanları cinsiyet, öğretmenlik deneyimi ve öğretim yapılan sınıf düzeyi değişkenlerinin hiçbirinde anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yansıtıcı öğretim ile daha ilişkili olan öğretmenlerin iş ortamlarında daha yüksek özerklik algıladığı ve bunun tersinin de geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, kadın öğretmenlerin erkek meslektaşlarına göre yansıtıcı öğretim ile daha ilişkili olduğu söylenebilmektedir. Çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak, öğretmenlerin yansıtıcı uygulayıcı olarak yetiştirilmeleri ve öğretmenlere eğitim konularındaki karar alım süreçlerinde daha fazla özerklik alanı açılması için eğitim ile ilgili taraflara gerekli adımların atılması yönünde önerilerde bulunulmuştur. Böyle bir eğitim ekosisteminde öğretmenler eğitim liderleri olarak rol oynayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether there is a significant relationship between teacher reflection and teacher autonomy and among their subscales; and whether there is a significant difference in teacher reflection and teacher autonomy scores according to gender and years of teaching experience. The sample of the study, which is determined by means of cluster random sampling, is 284 classroom teachers (1-4 grades) in 15 elementary schools in three districts (Yenimahalle, Altındağ, Keçiören) of Ankara in the 2016-2017 academic year. Correlational research design was used in the study; accordingly, data was collected via the Teacher Autonomy Scale developed by Ulaş and Aksu (2015) and Teacher Reflection Scale developed by Akbari, Ramin, Behzadpoor and Dadvand (2010) and adapted to Turkish by Korumaz (2012). Since Teacher Reflection Scale was originally developed for English teachers, applicability to elementary school teachers by researchers through the current study. Furthermore, the data was analyzed by means of independent t-test and one-way Analysis of Varyans (ANOVA) in order to determine whether teacher reflection and teacher autonomy scores differ according to gender, teaching experience, and teaching grade level. The results of the study revealed a statistically significant positive correlation between teacher reflection and teacher autonomy and among their subscales. Furthermore, teacher reflection scores significantly differed according to gender. On the other hand, teacher reflection scores did not differ according to years of experience and teaching grade level, whereas teacher autonomy did not differ according to gender, years of experience and teaching grade level. Based on the results of the study, it is concluded that teachers who are more engaged in reflective practice also tend to perceive higher autonomy in their working environment, and vice versa. Furthermore, it can be claimed that female teachers were more engaged in reflective practice than their male counterparts considering all of the means of measurement. Based on the results of the study, the conclusion implicate that teachers should be educated as reflective practitioners and they need to be given more space in the school system for autonomous decision-making in all stages of educational policies to realize themselves as professionals. In such an educational ecosystem, teachers will be able to act as educational leaders.