Emotion regulation goals and strategies of instructors of english: a phenomenological study at a foundation university in Turkey
İngilizce okutmanlarının duygu düzenleme amaçları ve stratejileri: Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde fenomenolojik bir çalışma
  1. Tez No: 481607
  2. Yazar: MERVE ARIĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinde İngilizce öğreten Türk okutmanlarının duygu düzenlemeleri için hangi amaç ve inançlara sahip olduğunu ve bilinçli ve planlı olarak, olumlu veya olumsuz duygularını düzenlemek için hangi bilişsel ve davranışsal stratejileri kullandıklarını araştırmayı amaçlıyor. Bir fenomenoloji olarak tasarlanan bu çalışma, bu öğretmenlerin sınıf öncesi, sınıf içi ve sınıf sonrası duygu ifadeleri, deneyimleri ve düzenlenme süreçlerini ortaya çıkarmak istemektedir. Ayrıca bu çalışma, duygu düzenleme sürecini etkileyebilecek kültürel ve kurumsal duygu gösterim kurallarına ilişkin algılarını araştırmaktadır. Eldeki çalışma, duygusal düzenlemeleriyle ilgili yaşanan deneyimlerine dayanarak bir vakıf üniversitesinde 27 İngilizce okutmanı ile birebir yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanmaktadır. Araştırmanın bulguları, genel olarak, duygu düzenlemesinin okutmanların profesyonellik algılarıyla ayrılmaz bir şekilde bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak, olumsuz duyguların düzenlenmesinin onların öğretim hedeflerine ulaşmalarına, öğrencilerle iyi bir iletişim kurmalarına, öğrencilerin başarısızlığının“günah keçisi”olmamalarına, duyguların bir“virüs”gibi yayılmasına mani olmalarına ve sınıftaki disiplin ve yönetimi sağlamalarınaclaimdi yardımcı olduğunu belirttiler. Olumlu duyguların düzenlenmesine gelince, öğretmenlerin amaçları, öğrencileri ile kendileri arasında profesyonel bir mesafe bırakmayı, tarafsız bir öğretmen imajı sunmayı, sınıf yönetimi ve disiplin sorunlarının üstesinden gelmeyi ve öğrencileri abartılı övgüler ve sahte gülümseme yoluyla öğrenmeye teşvik etmeyi içermektedir. Okutmanlar, ders öncesinde, esnasında ve sonrasında duygularını düzenlemelerine yardımcı olmak için öncül ve tepki odaklı duygusal düzenleme stratejileri kullanmıştır. İngilizce öğreten Türk okutmanlarının en sık kullandığı strateji, tepki değişimidir. Bulgular, aynı zamanda, kütürel ve kurumsal duygu gösterim kurallarının öğretmenlerin duygu düzenleme süreçleri üzerindeki rolü ile de ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore what goals and beliefs Turkish instructors of English in a foundation university have for their emotion regulation and what cognitive and behavioral strategies they use to regulate their positive or negative emotions through their conscious and deliberate efforts. Designed as a phenomenology, this study also seeks to gain an understanding of these instructors' emotion expressions, experiences and regulation processes before class, during class and after class. Besides, this study explores their perceptions of cultural and organizational display rules that may influence their emotion regulation process. The study at hand utilizes one-on-one semi-structured interviews with 27 Turkish instructors of English in a foundation university based on their lived experiences regarding their emotion regulation. The findings of the study revealed that emotion regulation in general is inextricably bound up with instructors' perceptions of professionalism. In addition to this, they also suggested that regulating their negative emotions helped them achieve instructional goals, maintain a good communication/relationships with students, avoiding being the“scapegoat”for students' failure, preventing emotions from spreading like a“virus”and maintaining discipline and management in classroom. As for the regulation of positive emotions, teachers'goals included maintaining a professional distance between their students and themselves, presenting an unbiased teacher image, coping with classroom management and discipline problems, and encouraging students through fake smile, and exaggerated praise and compliments. Teachers also used a variety of antecedent-focused and response-focused emotional regulation strategies to help them regulate their emotions before, in and after the class. Turkish instructors of English used response-modulation most frequently. The findings were also discussed with reference to the role of the cultural and organizational display rules on teachers' emotion regulation process.