The effect of maternal gatekeeping on shared past conversations through father involvement
Anne bekçiliği davranışı ile ortak anı geçmişi arasındaki ilişkide baba katılımının aracı rolünün incelenmesi
- Tez No: 481608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada baba ile çocuk arasındaki ilişkiyi düzenleme davranışı olarak tanımlanan anne bekçiliği ile baba çocuk anı konuşmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Baba çocuk ikilileri birlikte yaşadıkları ve babanın belirlediği ortak bir anı üzerine konuşmuş, yazıya geçirilen bu konuşmalar anı detaylandırma özellikleri açısından kodlanmıştır. Anne katılımı ve anne bekçiliği ölçeği anneler tarafından, baba katılımı ve algılanan anne bekçiliği ölçeği babalar tarafından doldurulmuştur. Sonuçlara bakıldığında; anne bekçiliği, baba tarafından algılanan anne bekçiliği ve anne katılımı ile baba katılımı ve baba ve çocuk anı ayrıntılandırma arasında hiçbir ilişki bulunamamıştır. Sadece, baba katılımı ile çocuk anı ayrıntılandırma arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Hipotez edilen aracı model de anlamlı bulunmamıştır. Daha sonrasında yapılan analizlerde ise çocuğun cinsiyetinin değişkenler ve birbirleri ile olan ilişkileri üzerinde çeşitli etkileri gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, uygulama ve yönlendirme açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study explored the relationship between maternal gatekeeping behavior and the characteristics of father-child memory conversations through the mediator role of father involvement. Father-child dyads reminisced about a shared past event, and both fathers' and children's level of elaborativeness in conversing about the shared past event was coded. Mothers filled out mother involvement and maternal gatekeeping scales, while fathers filled out father involvement and perceived maternal gatekeeping scale. Results revealed that maternal gatekeeping, perceived maternal gatekeeping, or mother involvement did not predict father involvement, or participants' elaborativeness. However, father involvement significantly predicted child elaborativeness in the shared past conversation. The overall mediation model was not significant. Further analyses showed effects of child's gender on some of the relationships in the model. Future directions and implications were discussed.