Does trade follow the flag? Turkey's relations with Israel and Egpyt
Ticaret bayrağı takip ediyor mu? Türkiye'nin İsrail ve Mısır ile ilişkileri
  1. Tez No: 481623
  2. Yazar: BEKİR CAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde ikili politik ilişkiler ile ekonomik ilişkiler arasındaki etkileşim incelenmektedir. Tezin üzerinde durduğu esas soru, ikili politik ilişkilerle ekonomik ilişkiler arasında bir bağ olup olmadığı, eğer bir bağ var ise bu bağın kapsamıdır. Tezde bu soru Türkiye ve onun Ortadoğu'dan komşuları İsrail ve Mısır açısından incelenmiştir. Etkileşimin kapsamını anlamak amacıyla politik ilişkiler, üç farklı değişken ile –toplam ticaret hacmi, doğrudan dış yatırımlar ve turist sayıları- korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Bu analizlerde, İsrail ve Mısır ekonomileri arasındaki farklar sayesinde, liberalizm, kurumsallaşma ve potansiyel ticaretin politika ve ekonominin etkileşimi üzerine etkileri de belirtilmiştir. Büyük resmi anlamak amacıyla, istatistiksel analizlere ek olarak kişisel tecrübeler de kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışma 4 farklı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde teorik altyapı ve çalışmanın kapsamı açıklanmış, ikinci bölümde Türkiye'nin İsrail'le olan politik ve ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Bir önceki bölüme benzer olarak üçüncü bölümde de Türkiye'nin Mısırla olan politik ve ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Son bölümde ise tezi esas argümanları ortaya konmuş elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the interaction between bilateral political and economic relations. The main question is whether there is a relationship between bilateral political relations and economic relations and if so, what is the scope of the relationship. In this thesis, this question will be analyzed using the case of Turkey and two of her neighbors in the Middle East: Israel and Egypt. A correlation analysis is done between the chart of political relations through the years and three different variables – total trade volume, foreign direct investment and number of tourists – to understand the scope of the interaction. In these analyses, due to the differences between the Israeli and Egyptian economies, three major factors; liberalism, degrees of institutionalization and potential trade, and their effects on the correlation between politics and economics is analyzed. In addition, statistical analyses are used to further understand the big picture. The study consists of four chapters. In the first chapter, the theoretical framework is presented and the phases of the study are scrutinized. In the second chapter, Turkey's bilateral political and economic relations with Israel are analyzed. In the third chapter Turkey's relations – both political and economic – with Egypt are similarly analyzed. In the last chapter, the main arguments of the thesis are put forth based on the data and analysis described in chapters 2 and 3.