Reflections of social and cultural understandings of the state and non-governmental organizations about disability: Dynamics of social exclusion
Devlet ve sivil toplum kuruluşlarının engellilik hakkındaki sosyal ve kültürel anlayışlarının yansımaları: Sosyal dışlanma dinamikleri
  1. Tez No: 481622
  2. Yazar: GİZEM GİRİŞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, Türkiye'de yardım faaliyetlerinin ve muhtaçlık ekseninde yardım anlayışıyla şekillenen sosyal politikaların, sosyal dışlanma ve engellilikle ilintili rolünün yanı sıra engellilere yönelik gerçekleştirilen yardım etkinliklerinin ardındaki yapısal ve kültürel etmenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında sosyal dışlanma, bir durum tespiti olmaktan çok, çok boyutlu bir süreç olarak kabul edilmektedir. Engelli bireylerin hem sosyoekonomik hem de kültürel temsilinden kaynaklanan eşitsizlikler sebebiyle çok yönlü dışlayıcı süreçlere maruz kaldığı, yardım etkinliklerinin bu süreçleri daha da kötüleştiren önemli bir etken olduğu savlanmaktadır. Engellilik ve sosyal dışlanmada yardım etkinliklerinin rolünü kavrayabilmek için, ortopedik engelli bireylerle ve engellilikle ilgili çalışan STK'ların temsilcileriyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmesini de içeren nitel bir araştırma yapılmıştır. Ancak bu çalışma, doğası gereği heterojen olan engellilik deneyiminin tümünü yansıtmamakta ve yalnızca incelenen grubu temsil etmektedir. Bu çalışmada, engellilere yönelik yardım, sosyokültürel dışlanma ve engellilik arasındaki ilişkinin; sosyal baskının bireyselleştirilmesi, muhtaçlık ekseninde yardım anlayışıyla şekillenen sosyal politikalar, ayrımcı uygulamaları besleyen yasama çalışmaları, engelliliğin tıbbileştirilmesi, STK'ların rolü ve öncelikleri, engelliliğin kültürel temsili ve dinsel etmenler gibi birbiriyle etkileşen karmaşık yapısal ve kültürel faktörleri içerdiği belirlenmiştir. Ayrıca, sadece STK'ların değil devletin engellilik hakkındaki anlayışının da ağırlıklı olarak yardım ekseninde şekillendiği gözlemlenmiştir. Bu araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, yardım etkinliklerinin kişileri engelli olan ve olmayan biçiminde iki dışlayıcı gruba ayırmak yoluyla yarattığı düalizm sonucu engelli bireylerin yaşadığı sosyokültürel dışlanmaya etki ettiğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the role of charity and charity based system of social policy in relation to social exclusion and disability as well as the structural and cultural factors behind charitable efforts targeting disabled people in Turkey. Within the scope of this study, social exclusion concept is accepted as a multidimensional process rather than an endpoint. Furthermore, it is argued that disabled people experience hybrid forms of exclusionary processes rooted in socioeconomic and cultural representational inequalities and charity is a critical source in worsening these processes. To understand the role and effect of charity in the dynamic relationship between social exclusion and disability, a qualitative research involving in-depth interviews with people with orthopedic disabilities and the representatives of disability related NGOs is employed. However, this study is not representative of the entire disability experience that involves heterogeneity and therefore only represents the research group. This study concludes that the relationship between charity, disability and socio-cultural exclusion in the Turkish context involves dynamics processes with interacting complex set of factors such as individualization of oppression, charity based system of social policy, legislative efforts involving discriminative treatment, medicalization of disability, the role and priorities of NGOs, cultural representation of disability, agency and the effect of religion. Moreover, it is observed that not only NGOs' but also the state's understanding about disability is dominantly shaped through charity. One of the most important conclusions of this study is that charity activities affect socio-cultural exclusionary processes experienced by disabled people through promoting strong dualism pointing two mutually exclusive groups of people as disabled and non-disabled.