Turkish-Iranian relations in the Post-Arab Spring period: A historical sociological/foreign policy analysis
Arap Baharı sonrasında Türkiye-İran ilişkileri: Bir tarihsel-sosyoloji ve dış politika analizi
- Tez No: 481629
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. DERYA GÖÇER AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Türkiye-İran ilişkilerindeki gelişmeleri Tarihsel-Sosyoloji ve Dış Politika Analizi bağlamlarında irdeleyen bu çalışma, Arap Baharı sonrasındaki (2011-2016 yılları arasında) ikili ilişkileri şekillendiren değişimleri ve süreklilikleri ele almaktadır. Tezde öncelikli olarak, 1979-2011 yılları arasında Türkiye-İran ilişkileri incelenmektedir. Bu çerçevede iki ülke arasındaki ilişkilerin seyrini şekillendiren tarihsel faktörler (siyaset, ekonomi, ticaret, enerji, bölgesel politikalar ve stratejik politikalar) analiz edilerek yakın döneme ilişkin genel bir arka plan sunulmaktadır. Bu bölümü takiben, yine Tarihsel-Sosyoloji ve Dış Politika Analizi bağlamlarında detaylandırılan iki örnek durum çalışması sunulacaktır: 1) Arap Baharı ve 2011-2016 yılları arasında Suriye Krizi, ve 2) 2006-2015 yılları arasında İran Nükleer Programı. Bu örnek durum çalışmaları ışığında tarihsel devamlılıkların, iç siyasetin ve bölgesel ya da uluslararası faktörlerin ikili ilişkileri nasıl etkilediği ortaya konacaktır. Bu analizler, söz konusu yaklaşımın, Türkiye-İran ilişkilerine dair halihazırdaki akademik söylemin ötesine geçecek daha detaylı ve derin bir kavrayış olanağı sunduğunu gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a Historical-Sociological (HS) and Foreign Policy Analysis (FPA) of the development of Iranian-Turkish relations in the post-Arab Spring period from 2011-2016. This thesis seeks to explore the changes and continuities that have affected Turkish-Iranian relations by looking through the prism of Historical Sociology and Foreign Policy Analysis. Firstly, this thesis will explore the background to the Turkey-Iran relationship from 1979-2011 and outline the historical path dependencies that have shaped this relationship including political, economic, trade, energy, regional and strategic. Following this, this thesis will apply the HS/FPA framework in the analysis of two case studies: 1) the Arab Spring and Syrian Crisis from 2011-2016 and 2) the Iranian nuclear issue from 2006-2015. Through an analysis of these two case studies, this thesis will identify how historical continuities, domestic considerations as well as regional and international influences affect the relationship between Iran and Turkey. From an analysis of these two case studies, it will establish that such an approach provides a more detailed and sophisticated understanding of Turkish-Iranian relations beyond the already established scholarly discourse.