The new 'Ideology' of secularism in Turkey: A critical inquiry
Türkiye'de laikliğin yeni 'İdeolojisi': Eleştirel bir değerlendirme
- Tez No: 481628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KATHARINA BODIRSKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez, Türkiye'de, 2012 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından benimsenen ve dolayısıyla 'devlet' tarafından kabul edilen yeni laiklik yorumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Uzun bir süre boyunca dine karşı düşmanca bir tutum sergilediği düşünülen ve bu sebeple eleştirilen laiklik yorumu, Mahkeme tarafından din 'özgürlüğü'ne vurgu yapılarak değiştirilmiştir. Bu çalışmada, stratejik bir 'devlet' kurumunda kendini gösteren bu değişimin, laikliğin yeni 'ideolojisi' olarak ele alınarak eleştirel bir değerlendirmeye tabi tutulması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, Gramci-ci bir perspektiften, laikliğin yeni ideolojisi, AKP'nin 'hegemonya' projesi ekseninde, daha kapsamlı bir 'ideolojik-politik' eklemlenme sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Mahkemenin 1971-2016 tarihleri arasında laiklik ilkesini tartıştığı tüm kararların incelenmesiyle, önceki ve yeni laiklik 'ideoloji'lerinde normatif olarak 'devlet', 'toplum' ve 'din'in nasıl tahayyül edildiği ve bunlar arasındaki ilişkinin nasıl kurgulandığı analiz edilmiştir. Yeni laiklik 'ideolojisi'nin incelenmesi ve öncekiyle karşılaştırılması, 'devlet'in 'din'e yönelik tutumunun nasıl yeniden tanımlandığını ve hegemonik süreç içerisinde devletin yeni kullanımlarının hangi biçimlerde mümkün hale geldiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, yeni laiklik 'ideoloji'sinin daha önceki yıllarda toplumsal 'rıza' üretimindeki ve laikliğin 'Kemalist' olarak tanımlanan biçimine karşı bir toplumsal ittifakın oluşmasındaki rolü irdelendikten sonra, çalışma, yeni laiklik ideolojisinin 'devlet' tarafından benimsenmesinin hegemonik proje içindeki değişen stratejilerle olan ilişkisini incelemektedir. Böylelikle, 'devlet' içerisinde tanımlanan yeni laiklik ideolojisinin kitlesel desteğin pekiştirilmesi ve dinin daha etkili kılındığı bir toplumsallığa ilişkin 'ortak-duyu'nun oluşturulmasındaki potansiyel etkileri tartışılmaktadır. Bu nedenle, tez, stratejik bir 'devlet' kurumunda benimsenen yeni laiklik 'ideolojisi'nin hegemonik süreçler ekseninde ve dolayısıyla içine gömülü olduğu toplumsal iktidar ilişkileri içerisinde anlaşılması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the new interpretation of secularism, which was adopted by the Constitutional Court of Turkey and thus become integrated into 'the state' in 2012. Having long been recognized with its controversial interpretation of secularism, allegedly being hostile towards religion, the Court changed its interpretation by redefining secularism with an emphasis on 'freedom' of religion. This study intends to critically engage with this shift manifested in a strategic 'state' institution by regarding it as the new 'ideology' of secularism and to examine it within the broader framework of 'ideological-political' instance of the AKP's 'hegemonic' articulation from a Gramscian perspective. Through the analysis of the judgements of the Court related to secularism, which were passed between 1971-2016, the former and new 'ideologies' of secularism are analysed in terms of their normative imagery of 'state', 'society' and 'religion' as well as the constituted nexus of relationships among them. The analysis of the new 'ideology' of secularism and its comparison to the former one illuminate how it redefined 'the state's position towards religion and in which ways it enabled the new uses of 'the state' apparatuses within a 'hegemonic' processes. In this direction, after having clarified the role of new 'ideology' of secularism in the reproduction of 'consent' and building a social alliance against 'Kemalist' version of secularism in initial years, the thesis explores how the implementation of it into 'the state' connects to the changing strategies within 'hegemonic' project. Therefore, the potential impacts of the new 'ideology' of secularism inscribed into 'the state' in further consolidation of mass support and in shaping of 'common-sense' of sociality, in which religion is intended to be made influential through 'ethical-state', are elaborated. As a result, this thesis argues that the adoption of the new 'ideology' of secularism in a strategic 'state' institution within 'state-system' should be understood within 'hegemonic' process, thus 'power' relations, in which it is embedded in.