Economic policy preferences of Turkish Cypriot business groups in the post-2004 process in North Cyprus
Kuzey Kıbrıs'ta 2004 sonrası süreçte Kıbrıslı Türk sermaye gruplarının ekonomik siyasa tercihleri
- Tez No: 481630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı Kuzey Kıbrıs'ta Annan Planı sonrası dönemde; emek piyasası ve Türkiye devleti ve sermayesi ile ilişkiler bakımından, iki ana Kıbrıslı Türk sermaye grubu olan Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın siyasa tercihlerini ve siyasa değerlendirmelerini incelemektir. Bu nedenle, Kıbrıslı Türk sermaye gruplarının yetkililerinin zihniyetlerine ayrıntısıyla nüfuz edebilmek açısından, derinlemesine mülakat yöntemine başvurdum. Bulgularım, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs arasında, ekonomik ilişkiler bakımından 2004 sonrası dönemdeki dönüşümün Kıbrıslı Türk sermaye grupları tarafından olumlu olarak değerlendirilmesine karşın, bu grupların ihtiyaç duydukları revizyonları dile getirmedeki etkilerinin görece düşük olduğu yönündedir. Dahası, Kıbrıslı Türk sermaye grupları, hem 2004 sonrası dönüşüme yönelik genel onayları hem de Türkiye devletinin Kuzey Kıbrıs'taki ekonomik siyasa yapımındaki güçlü etkisi karşısındaki zayıflıklarından dolayı, bu alanda daha uzlaşmacı ve temkinli bir tavrı tercih etmişlerdir. Öte yandan, tartışmanın emek piyasası boyutu açısından bakıldığında, Kıbrıslı Türk sermaye grupları, emek maliyetlerini düşürmek ve istenilen türde emekgücünü elde etmek anlamında bir“işveren dostu”ortamın oluşturulması anlayışıyla hareket etmektedirler. Bir önceki alana kıyasla, emek piyasasının farklı boyutları üzerindeki siyasa tercihleri ve etkileri bakımından sahip oldukları söylem, daha kendinden emin ve kesindir. Keywords : Kıbrıslı Türk sermaye grupları, emek piyasası, özelleştirme, Kıbrıslı Türk devleti, siyasa-yapımı.
Özet (Çeviri)
The aim in this thesis is to investigate the policy preferences and policy evaluations of two main Turkish Cypriot business groups, Turkish Cypriot Chamber of Commerce and Turkish Cypriot Chamber of Industry, with regards to the labour market in North Cyprus and relations with Turkish state and capital in the post-Annan Plan period in North Cyprus. Thus, I have resorted to the method of in-depth interview in order to penetrate into the mindset of Turkish Cypriot business groups' officials in detail. My findings reflect that, while the transformation in the economic relations between Turkey and North Cyprus in the post-2004 process have been considered to be favorable by Turkish Cypriot business groups, their impact upon articulating the required revisions are relatively low. Moreover, Turkish Cypriot business groups, both because of their general approval towards the transformation in the post-2004 process and their weakness vis-a-vis the leverage of Turkish state upon the economic policy-making in North Cyprus, have preferred to be more reconciliatory and cautious in this sphere. On the other hand, regarding the labour market aspect of the discussion, Turkish Cypriot business groups act with the understanding of creating a“business-friendly”environment in terms of reducing the labour costs and obtaining the required type of labour force. Unlike the former sphere, their discourse in terms of policy preferences and impact upon the different aspects of labour market are more confident and clear-cut. Keywords : Turkish Cypriot business groups, labour market, privatization, Turkish Cypriot state, policy-making.