Social contagion of depressive symptoms: A self-determination theory approach
Romantik çiftlerde depresif semptomların sosyal bulaşması: Kendini belirleme kuramı yaklaşımı
  1. Tez No: 481647
  2. Yazar: ESRA AŞCIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geçmiş çalışmalarda depresif bireylerin başkalarında depresif semptomlar oluşmasını tetikleyebileceği ve bir bulaşma etkisi yaratabileceği önerilmiştir. Mevcut çalışmanın amacı romantik partnerlerin depresif semptomları arasındaki ilişkiyi Kendini belirleme kuramı çerçevesinde incelemektir. Bireylerin partnerlerinin depresif semptomlarının yüksek olduğu günlerde onları daha az özerk olarak algılayabileceği hipotez edilmiştir. Ayrıca, partner ile ilgili bu tür algıların kişinin kendi depresif semptomlarına negatif etkide bulunabileceği; böylece bulaşma etkisinde aracı değişken rolü oynayabileceği hipotez edilmiştir. Bu mekanizmayı test etmek için 74 romantik çift ile bir günlük çalışması yapılmış ve katılımcılar birbirini izleyen 14 gün boyunca günlük anketler doldurmuştur. Sonuçlar hipotez edilen mekanizmaya kısmi destek sağlamıştır. Buna ek olarak algılanan partner motivasyonu ile depresif semptomlar arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların ara değişken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Previous works propose that depressive individuals can induce depressive symptoms in others, and produce a contagion effect. The aim of the current study is to examine the relationship between romantic partners' depressive symptoms from a Self-Determination Theory perspective. It was hypothesized that individuals may perceive their partner to be less self-determined on the days when the partner has higher depressive symptoms. It was also hypothesized that such perceptions of partner motivation may in turn have a negative effect on the individuals' own depressive symptoms; thereby mediating the contagion effect. To test this mechanism, a diary study was conducted with 74 romantic couples and participants completed daily questionnaires for 14 consecutive days. Results provided partial support for the hypothesized mechanism. Moreover, the association between perceived partner motivation and depressive symptoms was mediated by basic psychological needs.