Renewable energy promotion strategies of individual states and regional frameworks: A comparative approach
Münferit devletlerin ve bölgesel kuruluşların yenilenebilir enerji tanıtım stratejileri : Karşılaştırmalı yaklaşım
  1. Tez No: 481646
  2. Yazar: ALMİRA SİNEMİS ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için yenilenebilir enerjinin farklı ülkeler ve bölgesel kuruluşlardaki politikalarını, tanıtım stratejilerini ve yöntemlerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu tezin temel argümanı; Bazı yazarların, ülkelerin yenilenebilir enerji potansiyellerinin, yenilenebilir enerji sektörünün gelişmesi için ana faktör olduğunu savunmalarına karşın, bu tez temelde ülkelerin ve bölgesel kuruluşların, yenilenebilir enerjinin kalkınmasını ve üretim potansiyelini anlamalarında ve kullanmalarında, yenilenebilir enerji dostu politikaların, makul fiyatlı teknolojilerin uygunluğunun, toplum desteğinin ve aynı zamanda yeterli finansal desteğin belirlediğini savunmaktadır. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır, ilk bölüm giriş kısmından oluşmakta; ilaveten ikinci bölüm Dünya pazarında ki yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsetmekte ve genel olarak yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek için uygulanan yöntemler ve stratejilerde değinilerek devam etmektedir. Diğer yandan üçüncü bölümde ise ülkelerdeki yenilenebilir enerjinin gelişimi karşılaştırılacaktır. Dördüncü bölümde ise bölgesel kurumların yenilenebilir enerji gelişimleri karşılaştırılacaktır. Son olarak beşinci kısımda ise sonuç kısmı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine the importance of using renewable energy by using different promotion strategies, methods, technologies and policies among the different countries and regional frameworks in order to achieve a sustainable future. The main argument of the thesis is that contrary to the views of some scholars, who argue that it is the renewable energy potential of countries that is the key for the development of the renewable energy sectors, this thesis argues that it is mainly the renewable energy friendly policy environment as well as the availability of affordable technology, public support and sufficient financial resources that determine the performance of individual countries and regional frameworks in realizing their potentials in renewable energy production. The thesis composed of five chapters, the first chapter is the introduction part, and the second chapter is about renewable energy resources in the world market and continues with the methods technologies and incentives of renewables in general. Chapter three is about the comparison among the countries' renewable energy developments. Chapter four is about the comparison of regional framework's renewable energy development and fifth chapter will present the conclusion part.