Motherhood in hard times: Phenomenological study on mothers' responses, concerns and coping in relation to terrorist attacks in Turkey
Zor zamanlarda annelik: Annelerin Türkiye'deki terör saldırılarına ilişkin tepkileri, kaygıları ve başa çıkmaları üzerine bir olgubilim çalışması
- Tez No: 481648
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Savaş, zorunlu göç ve terör gibi insan-kaynaklı afetler bir küresel güvenlik problemi oluşturmaktadır. Türkiye de sivil savaş, birçok terör saldırısı, darbeler ve göçmen sorunu deneyimlemiş olduğundan bu duruma istisna değildirBu tezde, çocukları 3-5 yaş arasındaki 21 anne ile, kendilerinin ve çocuklarının Türkiye'deki yakın zamandaki terör saldırılarına karşı tepkileri konusunda görüşülmüştür. Bu çalışma annelerin bu terör saldırıları sebebiyle stres yaşadığını ve duygusal, davranışsal ve düşünce boyutları olan çeşitli tepkiler verdiklerini öne sürmektedir: Bu tepkiler şok ve kafa karşıklığı, derin üzüntü-kaygı-korku, güvende hissetmeme, tehdit algısı, başkalarına güvenmeme, sevdiklerinin güvenliğini kontrol etme ve alışveriş merkezlerineyle kalabalık yerlere gitmemek bu tepkilerden birkaçıdır. Alanyazını ile aynı şekilde, anneler çocuklarının kendi endişelerini taklit ettiğini, korku ve endişe yaşadıklarını ve kötü birşeylerin olduğunu düşündüklerini algılamaktadır. Annelerin genellikle çocuklarını rahatlatmaya, açık bir iletişim kurmaya ve haberler ile kendi davranışlarını gözetlemeye çalışmışlardır. Anneler çocuklarının fiziksel ve psikolojik iyilikleri, sevdikleri birini kaybetme veya ölmek ve çocuklarını terketmek gibi başlıklarda teröre ilişkin kaygılara sahiptir. Bunun yanında çocukları hakkında geleceğe ve gündelik hayata ilişkin de kaygıları bulunmaktadır. Anneler genellikle çocukları ile ilgili durumlarda koruma ve güçlendirme gibi problem merkezli başa çıkma mekanizmalarını kendi stresle başa çıkmaları için ise duygu merkezli başa çıkmaları kullanmaktadırlar. Çalışmanın çıktıları Amerikan 11 Eylül saldırıları ve Intifada sonrası İsrail gibi uluslararası alandaki terör travması ve stresi alanyazını ile tartışılmaktadır. Mental sağlık profesyonelleri, politika yapıcılar ve akademisyenler için sonuçların danışmanlık için çıkarımları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human made disasters like wars, forced immigration and terrorism leads to a global security problem. Turkey is not an exception, in terms of experiencing civil war, several terrorist attacks, coups and refugee issues. In this present study, 21 mothers of children between ages 3-15 were interviewed about their own and children's responses to the recent terrorist attacks. This study suggests that mothers are stressed by these terror events, and give various responses in emotional, behavioural and thoughts dimensions: Shock and confusion, sorrow-worry-terror, feeling insecure and incapable, threat perception, mistrust to others, checking loved one's security and not going to malls or crowded places are a few from these responses. Similar to the literature, mothers perceived that their children mimic their own anxiety, feel terror-fear-worry and think something bad is happening. Mothers mainly tried comforting their children, engaging in open communication and monitoring the news and their own behaviours. Mothers had terror related concerns about children's physical and psychological well-being, losing a loved one and dying and abandoning their children. They also had future related and everyday related concerns about their children. In order to cope with these concerns, mothers mainly employed problem focussed coping to protect and empower their childrenand emotion focused coping for their own stress-relief. These results were discussed in relation to terror trauma and stress literature from the international domain like post 9/11 America and post-Intifada Israel. The implications of the results for counselling was also provided for mental-health professionals, policy makers and the scholars.