Religious reasoning in politics: A discussion of public reason
Siyasette dinsel akıl yürütme: Bir kamusal akıl tartışması
- Tez No: 481654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, dinsel akıl yürütmenin liberal siyasetteki yerini tartışmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tezin araştırma sorusunu şu şekilde ifade edebiliriz: dini kaynaklara dayanarak karar verme şeklinde tanımlayabileceğimiz dinsel akıl yürütmeye siyasette izin verilmeli midir? Literatürde bu tartışma kamusal akıl tartışmasıyla birlikte yürütülmektedir: dini gerekçelerin kamusal gerekçeler kabul edilip edilemeyeceği, bu bağlamda dini gerekçelendirmenin kamusal bir gerekçelendirme olup olmadığı, kamusal aklın sınırlarının dini ve dindar vatandaşı kapsayıp kapsamadığı gibi sorular bu tartışmaya örnek olarak verilebilir. Kamusal akıl literatüründe dinsel akıl yürütme tartışmasındaki temel argüman Dini Kısıtlama Doktrinidir (the Doctrine of Religious Restraint, DRR). Bu doktrine göre vatandaşlar, kamusal sayılabilecek seküler bir gerekçeye sahip olmaksızın, sadece dini bir gerekçeyle hiçbir kanunu desteklememelidir. Literatürde bu doktrini gerekçelendiren iki ana argüman vardır. Bunlardan ilki dinsel akıl yürütmenin vatandaşlar arası“saygı”nın gereği olarak kısıtlanması gerektiğini iddia etmektedir. İkincisiyse, dini gerekçelerin epistemik statüsünün kamusal gerekçe sayılmak için yeterli olmadığını iddia etmektedir ve dinsel akıl yürütmenin sınırlandırılmasını bu gerekçeyle savunmaktadır. Bu tartışmaların ışığında tezin temel iddiası, Dini Kısıtlama Doktrinini gerekçelendiren argümanların siyasette dinsel akıl yürütmenin sınırlandırılması için yetersiz kaldığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis has the goal of exploring the proper place of religious reasoning in liberal politics, and the main research question of the thesis is: Should religious reasoning which means reliance on a religious ground in the decision-making process be allowed in politics? In the literature, almost all discussion of religious reasons has been carried out in relation to public reason: are religious reasons public reasons, can a religious justification be accepted as a public justification, what is the scope of public reason, and does this scope include and influence ordinary religious citizens in addition to religious public officials? The main argument in this literature is the Doctrine of Religious Restraint (DRR): citizens should not support any law for which they have only religious reasons. Collaboration of a public secular rationale is required. First argument for the DRR is the argument from respect. It claims that respect requires the restraint of religious reasons. Second argument is the epistemic argument for the DRR. It argues that the epistemic status of religious reasons is not sufficient to be counted as public justification. In the light of these discussions, the thesis argues that the arguments for the DRR have vital drawbacks for justifying the DRR which prevent them from restraining religious reasons in politics