Mothers' perceived partner responsiveness indirecty predict implicit infant attitude through implicit partner attitude
Annenin algılanan eş duyarlılığının bebeğine yönelik örtük tutumunu eşe yönelik örtük tutumu aracılığıyla yordaması
  1. Tez No: 481655
  2. Yazar: SÜMEYRA YALÇINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma annenin bebeğine yönelik örtük tutumunun belirleyici etkenlerini inceleyen ilk çalışmadır. Algılanan eş duyarlılığının yakın ilişkilerdeki önemli rolüne ve bağlanma kuramına dayanarak, algılanan eş duyarlılığının anne örtük tutumunu yordayıcı etken olduğunu önerdik. Algılanan eş duyarlılığı annenin bebeğine yönelik örtük tutumunu eşe yönelik örtük tutum, anne stresi ve depresyonu aracılığıyla yordamasını bekledik. Önemli olarak ise, annenin bebeğine yönelik örtük tutumu ve açık tutumunu kıyaslayabilmek için, annenin bebeğine yönelik açık tutumu için de aynı hipotezi test ettik. Altı aydan yirmi dört aya kadar bebeği olan 121 anne çalışmaya katıldı. Anneler online bir anket ve anne örtük tutumu için de Etki Hatalı Atıf Prosedürü (AMP)'yi tamamladı. Sonuçlara göre, algılanan eş duyarlılığıyla annenin bebeğine yönelik örtük tutumu, annenin eşine yönelik örtük tutumu aracılığıyla ilişkilidir ama anne depresyonu ve stresi bu ilişkide aracı değişken rolü oynamamıştır. Algılanan eş duyarlılığı annenin bebeğine yönelik açık tutumuyla annenin stresi yoluyla ilişkilidir bu ilişkide annenin eşine yönelik örtük tutumu ve depresyonu aracı değişken rolü oynamamıştır. Yani, eşlerini duyarlı algılayan anneler bebeklerine karşı daha olumlu örtük tutumu, eşlerine karşı daha olumlu örtük tutumla sağlamışlardır ve bu anneler bebeklerine karşı daha olumlu açık tutumu daha az stresle sağlamışlardır. Bu sonuçlar örtük tutumu ebeveyn-çocuk ilişkisi çalışmada kullanmak için umut vadetmektedir ve aynı zamanda müdahale ve terapi çalışmalarına da uygulamalar önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study is first to examine determinants of maternal implicit attitude. Based on the important role of perceived partner responsiveness on close-relationships and attachment theory, we suggested perceived partner responsiveness as the predictor of maternal implicit attitude. We expected that partner responsiveness to be associated with maternal implicit attitude through implicit partner attitude, maternal depression and distress. Importantly, we tested our hypothesis also for maternal explicit attitude to compare maternal implicit and explicit attitude. One hundred twenty one mothers of 6-24 months old infants participated to the study. Mothers completed an online survey along with an implicit attitude measure: Affect Misattribution Procedure (AMP). The results demonstrated that perceived partner responsiveness was associated with maternal implicit attitude through implicit partner attitude but not through maternal depression or distress and it was related with maternal explicit attitude through maternal distress but not through maternal depression or implicit partner attitude. Mothers who perceived their husbands as more responsive also indicated more positive implicit attitude toward their infants through more positive implicit partner attitude and those mothers also had more positive explicit attitude toward their infants through decreased maternal distress. The findings show promise for studying maternal attitude in parent-child relationship research and suggest implications for intervention studies and therapy settings.