The management of household indebtedness: Changing forms of state intervention in Turkey in the post-2001 period
Hanehalkı borçluluğunun idaresi: 2001 sonrası dönemde Türkiye'de devlet müdahalesinin değişen biçimleri
  1. Tez No: 481653
  2. Yazar: ERSE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez 2001 sonrası dönemde devletin tüketici kredisi piyasalarına müdahale süreçlerini incelemektedir. Kapitalist toplumlarda nüfusun büyük çoğunluğu son kırk yıllık süreçte finansal piyasalara erişim kazanmıştır. Bu değişimin bir boyutu da tüketici kredi piyasalarının hızla büyümesi ve bununla birlikte artan hanehalkı borçluluğudur. Hanehalkı borcuyla ilgili olan yazındaki büyük ölçüde gelişmiş ülkelerdeki süreçler üzerine odaklanmış durumda olan temel yaklaşımlar, devletin eylemlerinin bu süreçleri nasıl şekillendirdiği sorusunu araştırma gündemlerinin dışında tutmuşlardır. Buna karşılık, gelişmekte olan ülkelerdeki finansallaşmaya dair yeni yeni oluşmakta olan yazında ise devletin finansal derinleşme süreçlerinde rol oynadığı kabul edilmiş, devletin süreçlere bu şekilde dâhil olması bu ekonomilerde gözlemlenen bağımlı finansallaşma tarzıyla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma bu mevcut yazınlardaki teorik yaklaşımlarla kurduğu eleştirel ilişki içinde her iki yazının da Türkiye'de tüketici piyasalarının hızla büyümekte olduğu bir dönemde artan devletin bu piyasalara artan müdahalesini somut süreçler üzerinden analiz edecek uygun bir çerçeve sağlamadığı savunmuştur. Samuel Knafo'nun liberal finansal yönetim üzerine tartışmasından çıkarılan metodolojik araçlar doğrultusunda, 2001-2016 arasındaki dönemde tüketici piyasalarına yönelik yasal düzenlemeler, politikalar ve stratejiler izlenmiş ve bu farklı müdahale biçimleri devlet ve piyasa aktörleri arasındaki dinamik ilişkiye bakarak çözümlenmeye çalışılmışır. Bu çerçevede 2001 sonrası dönemde Türkiye'de devletin tüketici kredi piyasalarına müdahalesinin bir yanda finansallaşmaya dayalı büyüme rejimini sürdürmek, öte yanda bu borca dayanarak büyümenin artmasıyla ortaya çıkan politik ve ekonomik sınırlamak olmak üzere iki hedef temelinde şekillendiği savlanmaktadır. Bu iki çekişen hedef doğrultusunda, devletin bu dönemdeki ana yönelimi tüketici kredi piyasalarının büyümesini teşvik ederken, aynı zamanda bu büyümeye daha kontrollü bir yön vermek olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the process of state intervention in consumer credit markets in Turkey in the post-2001 period. The larger parts of the population have gained access to financial markets over recent decades in capitalist societies. One aspect of this change has been rapid growth of consumer credit markets and concurrent rise in household indebtedness. The dominant approaches in the literature on household debt have mainly drawn their frameworks from the experiences of the advanced capitalist economies, and also largely overlook the role of state state actions in shaping the processes of financialisation. By contrast, the emergent literature on financialisation in developing countries acknowledges the role states have played through the processes of financial deepening, and associates this state involvement with the dependent form of financialisation observed in those economies. This study critically engages with the theoretical accounts in both literatures, and argues that they both fall short of offering a proper framework to analyse the concrete processes of the Turkish state's increasing involvement in consumer credit markets, as these markets have developed in a rapid pace throughout the 2000s. Having derived methodological tools and insights from Samuel Knafo's discussion on liberal financial governance, it traces the legal regulations, policies, and strategies towards consumer credit markets in the period 2001-2016 and tries to understand these different forms of state intervention in relation to dynamic relation between state and market actors. Within this framework, this thesis argues that the Turkish state's interventions in the consumer credit markets have been shaped on the bases of its concerns for reinforcing the finance-led growth regime and containing the political and economic risks associated with the debt-driven growth. Based on these two contending objectives, the Turkish state's main orientation throughout this period has been to promote the expansion of consumer credit markets, while also attempting to give a more controlled direction to the market growth.