The nature of Africa's relations with external actors in historical context: The colonial, cold war and post-cold war eras
Tarihsel kontekste Afrika'nın dış aktörlerle olan ilışkisinın doğası: Sömürgecilik, soğuk savaş ve soğuk savaş sonrası
  1. Tez No: 481657
  2. Yazar: NYADERA ISRAEL NYABURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma Afrika kıtası ve dış aktörler arasındaki ilişkinin doğasını incelemeye yöneliktir. Sömürge, soğuk savaş ve soğuk savaş sonrası dönemlere bakarak, dış aktörlerle olan münasebetin kıtanın geçmiş, şimdi ve geleceğini nasıl etkilediğini belirlemeye çalışacağız. Bu dönemlerin aktör, teori ve sonuçlarını karşılaştıracağız. Ayrıca uluslararası sistemin ve yerli çevrenin yapısının bu münasebetin doğasını nasıl etkilediğine bakacağız. Afrika'daki dış aktörlerin sonuçlarını açıklayan mevcut teoriler, dış faktör müdahalesinin olumlu mu yoksa olumsuz etkiler mi yaptığı konusunda ikiye bölünmüş gibi duruyor. Son olarak, Afrika'nın dış faktörlerin gündeminde olduğu bu üç dönem arasındaki benzerlik ile farklılıkları gösterecek ve eğer kıta dış faktörlerle olan münasebetinde güçlü bir pozisyon edinmek istiyorsa, belirlenmesi gereken bazı önemli konularda tavsiyelerde bulunacağız
Özet (Çeviri)
This research seeks to examine the nature of relations between external actors and the continent of Africa. By looking at the colonial, cold war and the post-cold war eras, I seek to assess how the nature of engagement with external actors affects the past, present, and future of the continent. I will compare the actors, narratives and the outcomes of these eras. I will also look at how the structure of the international system and the characteristics of the domestic environment influence the nature of engagements. Existing theories that explain the consequences of external actors in Africa seem to be divided on whether the involvements of external actors in Africa have negative or positive implications. Three actors namely Turkey, China, and India, will be discussed in depth in chapter three as case studies. I will conclude by giving the similarities and difference of three eras where the continent has been in the spotlight of external actors and give recommendations on some important issues that need to be addressed if the continent is to have a stronger position while engaging with external actors.