Family conversations about emotional shared past events: The triadic examination of mothers', fathers' and children's memory characteristics
Ortak duygusal geçmiş olaylarla ilgili aile konuşmaları: Annelerin, babaların ve çocukların anı özelliklerinin üçlü olarak incelenmesi
- Tez No: 481656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, anne-baba ve çocuk üçlülerinin, geçmişte beraber yaşadıkları, duygusal olarak olumlu ve olumsuz açıdan etkilendikleri olaylar üzerine yaptıkları konuşmaları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın asıl amaçları, özellikle a) ebeveynlerin ortak anı konuşmalarında kullandıkları duygusal ifadelerin, çocukların hangi ebeveynle konuştuğunun (ebeyn türü: anne veya baba) ve çocuğun cinsiyetinin etkisiyle ne ölçüde farklılaşacağını ve b) her bir aile üyesinin (anne, baba ve çocuk), ailenin anı aktarma stillerine olan bireysel katkısına bakılarak, aile içi duygusal içerikli konuşmaların genel kompozisyonunu araştırmaktır. Çalışmaya, okul öncesi yaş aralığında olan 61 çocuk (M = 69.69, SD = 6.06), ile hem anneleri (Myaş = 35.76, SD = 4.89) hem de babaları (Myaş = 39.26, SD = 5.07) olmak üzere toplam 183 katılımcı dahil edilmiştir. İlgili alan yazındaki çalışmalara dayanarak, yapılan üçlü aile anı konuşmalarında; ebeveynin kim olduğundan bağımsız olarak, kızlarıyla konuşan ebeveynlerin, oğullarıyla konuşanlara kıyasla, daha fazla ve çeşitli duygusal terimler kullanması; çocuğun cinsiyetinden bağımsız olarak, annelerin babalara kıyasla daha fazla ve çeşitli duygusal terimler kullanması ve buna ek olarak, annelerin kızlarıyla konuşurken daha fazla ve çeşitli duygusal terimler kullanması beklenmiştir. Çalışmanın sonuçları; hem çocuğun cinsiyetinin hem de hangi ebeveynin konuştuğunun, konuşmalardaki duygusal içeriği anlamlı biçimde farklılaştırdığını ortaya koymuştur. Ancak, hangi ebeveynin konuşuyor olduğu ile çocuğun cinsiyetinin etkileşim etkisi istatistiki olarak anlamlı bulunamamıştır. Buna ek olarak, üçlü aile anı aktarım sistemine, annelerin istatistiki olarak anlamlı biçimde en fazla sayıda kelime kullanarak miktarca en fazla katkı sağladığı gözlemlenirken; konuşmaları karşılıklı bir etkileşim haline getirerek konuşma sırası açısından en fazla katkı sağlayanların ise çocuklar ve anneler olduğu tespit edilmiştir. Mevcut çalışmanın bulguları, sınırlamalar ve gelecekteki araştırma yönergeleri ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examines mother-father and child triads' memory conversations about positively and negatively charged past events. We especially aimed to investigate a) the extent to which parents' emotional conversation would change as a factor of child's gender, and b) composition of these conversations, referring to each family member's (mother, father, and child) individual conversational contribution to the overall composition of the family's reminiscing style. A hundred sixty-three participants consisting of 61 preschool aged children (M = 69.69, SD = 6.06), and both of their mothers (Mage = 35.76, SD = 4.89) and fathers (Mage = 39.26, SD = 5.07) participated. In light of the previous literature, it was anticipated that both parents would use more and varied emotional memory characteristics when reminiscing with their daughters than they would do with their sons; regardless of child's gender, mothers would use more and varied emotional memory characteristics compared to fathers when reminiscing with their children; and finally mothers would use more and varied emotional characteristics when reminiscing with their daughters compared to with their sons in triadic memory conversations. Results indicated that both main effect of child's gender and parent type –with which parent children reminisce- on parental use of emotional memory characteristics was significant. However, the interaction effect of child's gender and parent type was not found to be significant. Additionally, mothers had the highest amount of word contribution to the triadic family reminiscing, whereas both children and mothers had the highest communicational contribution in terms of turn-takings to the oveall family composition of reminising. The findings of the current study were discussed with its limitations and future research directions.