Developing south-south cooperation between China and Africa: a case study on South Africa
Çin ve Afrika arasında gelişen güney-güney işbirliği- Güney Afrika örneği
- Tez No: 481685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana gelişmekte olan ülkelerin kalkınması meselesi dünya gündeminin en önemli başlıklarından birini oluşturmaktadır. Bu ülkelerin kapasiteleri arttıkça, var olan ve daha çok Kuzey ülkelerine yarar sağlayan uluslararası sistemi değiştirme istekleri de artmıştır. Gelişmekte olan Güney ülkeleri hala ciddi yerel sorunlarla karşı karşıya olmalarına rağmen, 21. yüzyıl için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Dünyadaki en büyük gelişmekte olan ülke olarak Çin, küresel dünya sisteminin kendisi gibi gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını da gözeten bir sisteme dönüşmesi için bu ülkelere öncülük etmek istemektedir. Bu açıdan Çin, Afrika ülkeleriyle olan ilişkilerinin gelişmesine oldukça önem vermektedir. Son yıllarda Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki ekonomik, siyasi ve toplumsal ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra uluslararası alanda da işbirliği oldukça güçlenmiştir. Gelişen bu ilişki bazıları tarafından neomerkantalist çizgide görülürken bu tezde, bazı pratiklerin bu çerçevede düşünülebilecek olmasına rağmen geniş açıdan bakıldığında ilişkilerin iki taraf içinde 'kazan-kazan' ilişkisi çerçevesinde geliştiği, dolayısıyla Güney-Güney işbirliği çerçevesinde değerlendirilebileceği iddia edilmektedir. Bu çerçevede Çin ve Güney Afrika ilişkileri, bir Afrika ülkesinin Çin'le daha simetrik bir ilişkiye sahip olabileceğini gösteren önemli bir örnek olması açısından bu tezde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since World War II, the development of Southern countries has become one of the most important issues in the world agenda. As the Global South has developed, it has started to challenge the existing international system. Although the Southern countries face some challenging domestic problems, they have significant potential in the 21st century. China is the largest developing country, and it is willing to lead these Southern countries to change the existing global system to serve the interests of developing countries as well. In this respect, it deeply cooperates and collaborates with the African countries. The bilateral cooperation has been strengthening in economic, political, social and international terms within the framework of South-South cooperation. Although some claim that Chinese economic policies towards Africa are neomercantilist, in this thesis, it is claimed that, although there are some practices which could be considered neomercantilist, in general, China-Africa relations currently better fit within the South-South cooperation framework, which is seen as 'win-win' by both China and African countries. This cooperation not only serves the interests of China and African countries, but also that of other Southern countries as it challenges the traditional order, which mostly benefits the Northern countries. In this regard, the relationship between China and South Africa is an important case for South-South cooperation. It shows that an African country can have more symmetrical relations with China.