Literary de-construction of identity categories: A reading of the queer crossings in Jeanette Winterson's fiction from a butlerian perspective of parodic contest
Kimlik kategorilerinin edebiyatta yapısızlaştırması: Jeanette Winterson'un romanlarını bülerci parodik yarışmasının perspektifinden bir okuma
  1. Tez No: 481688
  2. Yazar: MAHSASADAT SHOJAEI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARET KARADEMİR, DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Sociology, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, Jeanette Winterson'ın seçilen metinlerinde, cins, cinsiyet ve arzunun karmaşıklığını ortaya çıkaran kimliğe bir Butler yaklaşımı ile aynı zamanda akademik resepsiyonda genellikle göz ardı edilen ajansın ve sapıkluğun kararsızlığını yeniden okumayı amaçlıyor. Bu metinlerde parodinin yapısızlaştırılması üzerine odaklanarak, Vücut Üzerine Yazılmış, Kirazı Cinslendirmek ve Tutku da bu karışıklıkların cins, cinsiyet ve arzunun heteronormatif kategorilerini sorgulama biçimindeki“yıkıcı karışıklıkları”analiz edeceğim. Hem de Tek Meyve Portakal Değildir ve Taş Tanrılar da ajansla itaat arasındaki çelişkili ilişkiyi de analiz edeceğim ve bu ajansın irade-i determizim bicarismine indirgenemez olduğunu iddia edeceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at re-reading the selected texts of Jeanette Winterson with a Butlerian approach to identity which brings to light the complexities of sex, gender, and desire, as well as the ambivalence of agency and subversion which are often neglected in the academic reception of these texts. With a focus on the de-constructive deployment of parody in these texts, I will explore the“subversive confusions”in Written on the Body, Sexing the Cherry, and The Passion and the way these confusions trouble the heteronormative categories of sex, gender, and desire as well as the myth of continuity and coherence. I will also explore the paradoxical relationship between agency and subordination in Oranges Are Not the Only Fruit and The Stone God and the way these texts reveal agency irreducible to the free will-determinism binarism.