Competitiveness of defense industries: A comparative analysis of the United States, Russia, South Korea and Turkey
Savunma sanayide rekabet: Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Güney Kore ve Türkiye'nin karşılaştırmalı olarak analizi
  1. Tez No: 481687
  2. Yazar: MUSTAFA TOYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Defense and Defense Technologies, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Güney Kore ve Turkiye'nin savunma sanayi alanındaki rekabet gücünü incelemektedir. Bu tezin temel sorusu; Türkiye'nin savunma sanayisinin, küresel pazardaki rekabetçiliği ve bu rekabetçiliğin Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Güney Kore savunma sanayisi ile farklarını karşılaştırarak anlamak. Bu dört ülkenin savunma sanayilerini Porter'ın Elmas modelini kullanarak karşılaştırılacaktır. Ve bu tezin temelargümanı ise şöyledir; Türkiye uzun zamandır savunma sanayisini ve teknolojisini güçlendirmeye çalışmaktadır, zaten Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın savunma teknolojileri 20. Yüzyıldan itibaren gelişmiştir, yarım yüzyılda ise Güney Kore sürekli geliştirmeler ile savunma sanayisini güçlü bir konuma taşımıştır, 21. Yüzyılın başlarına kadar Türk savunma sanayinde güçlü gelişmeler yaşanmamıştır ve bunun sebebi o dönemlerde kullanılan stratejilerdi, şimdi ise Türk savunma sanayisinin gelişimi sadece belirli stratejilerin kabul edilmesi ve belirli ürünlere yatırım yapılması ile ilerleyebilir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmıdır, ikinci bölüm ise Amerika Birleşik Devletleri'nin analizinden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm ise Rusya'nın, dördüncü bölüm Türkiye'nin ve beşinci bölüm ise Güney Kore'nin analizinden oluşacaktır. Son ve altıncı bölüm ise sonuç kısmını oluşturmaktadır, bu bölümde, önceki bölümlerdeki analizlerden elde edilinen bulgular özetlenmiş ve karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the competitiveness of the arms industries of the United States, Russia, South Korea and Turkey. The main research question of the thesis is to understand the competitiveness of the Turkish arms industry in the global arms market compared to the arms industries of United States, Russia and South Korea. The arms industry competitiveness of these four countries are compared by using Porter's Diamond Model. And this thesis argues that, Turkey has been trying to boost its arms industry for a long time, even though the United States and Russia were already advanced in arms technology during the 20th century, South Korea had to develop its arms industry rapidly in half a century, until the 21st century Turkey has not shown major signs of advancement in military technology and this was the outcome of previous strategies, the advancement of the Turkish arms industry can only be achieved with the adoption of certain new strategies and investing in certain products. The thesis is composed of six chapters. The first chapter is the introduction, the second chapter will analyze the United States. The third chapter will analyze Russia, the fourth chapter will analyze Turkey and the fifth chapter will analyze South Korea. The final and sixth chapter is the conclusion where the findings of previous chapters are summarized and compared.