Distinction among middle classes: A qualitative study on the members of two tennis clubs in İzmir, Turkey
Orta sınıflar arasında ayrım: İzmir'deki iki tenis kulübü üyeleri hakkında bir niteliksel çalışma
- Tez No: 481705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araştırmada farklı orta sınıf fraksiyonlarına mensup bireylerin kültürel tüketim pratiklerinde ayrımlaşma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve işlediği incelenmiştir. Araştırmanın sorusu,“Çağdaş Türkiye'de 'ayrım mekanizması' orta sınıfların farklı fraksiyonları arasında nasıl işlemektedir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın teorik olarak ana dayanak noktası Pierre Bourdieu sosyolojisidir. Bunun yanı sıra, Erving Goffman'ın günlük yaşamda benlik sunumu kavramsallaştırmasından ve Thorstein Veblen'in 'aylak sınıfın' gösterişçi tüketimi üzerine olan kavramsallaştırmasından da yararlanılmıştır. Bu niteliksel çalışmada İzmir'de farklı semtlerde bulunan farklı niteliklerdeki iki tenis kulübünden birine üye olan tenis oyuncularına kartopu yöntemi ile ulaşılmış, toplamda otuz bir katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Örneklem tesadüfi olmayan örneklemdir ve temsili değildir. Görüşmelerin sonucunda elde edilen veriler niteliksel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda orta sınıfların kültürel pratikler aracılığıyla kendilerini aşağı sınıflarla farklılaştırırken homojen bir yatkınlık geliştirdiği, kendi içleri arasında ise farklı sermaye biçimleri, yoğunluğu ve hacmi üzerinden çeşitli biçimlerde farklılaştırdıkları bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyzed how the process of distinction functioned and accrued within the cultural consumption practices of the individuals that are from different middle class fractions. The research question of the study is“How does 'the mechanism of distinction' function between members of different fractions of middle class in contemporary Turkey?”The main theoretical focal point of this study is the sociology of Pierre Bourdieu. Additionally, we also theoretically benefitted from Erving Goffman's sociology on the self presentation in everyday life and Thorstein Veblen's conceptualization on conspicuous consumption of 'leisure class'. The method of the research is qualitative; its sampling method is non-random, which is non-representative sampling. The researcher used snowball method and made semi-structured in depth interviews with thirty-one participants who are members of different tennis clubs in Izmir that have different qualities. We analyzed the data we obtained through the method of qualitative content analysis. In conclusion of this study, we saw that cultural practices that middle classes had developed a homogenous tendency comparing themselves with the lower classes, and they differentiate themselves among each other by means of different forms, volume and composition of capital they own.