Indebtment as power apparatus
Bir iktidar aygıtı olarak borçlandırma
- Tez No: 481706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİDE ÖMÜR BİRLER CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez borçlandırılmış öznenin kuruluşunu Michel Foucault'nun iktidar kavramsallaştırması perspektifi üzerinden incelemektedir. Foucaultcu özneleşme ve iktidar analizlerinin biricikliği eylem-merkezli bir işleyiş üstünedir. Literatürde, Foucault'nun bu şekilde yorumlanması, çoğu zaman, kültürel ve cinsel öznelliklerle beraber gitmiştir. Burada, materyalizm tanımı üzerinden, Foucault, Friedrich Nietzsche ve Karl Marx kültürel olmayan ve maddi öznelliğin açığa çıkarılması için kullanılmıştır. Bu öznellik borçlandırılmış özne hakkındadır. Borçlandırma ve borçlandırılmış özne üstüne olan ontolojik ve epistemolojik açıklamalar, borçlandırmanın bir iktidar aygıtı olarak nasıl işlediğini açıklamak için yeterli değildir. Bu sebeple, bu metnin ana izleği teorik bir temelin ötesine geçer. Yani aynı zamanda borçlandırmanın tarihi, farklı dönemler arasındaki süreksizlikler ve maddi borçlanmanın güncel durumu da açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Metnin ana amacı ise, borçlandırmanın işleyişini ifşa etme üzerinden, günlük hayatta borçlandırılmış öznenin kaderine nasıl direnilebileceğine ilişkin bir başlangıç oluşturmayı umar.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the constitution of indebted subject from the perspective of Michel Foucault's conceptualization of power. The peculiarity of Foucauldian subjectification and power analyses is the action-centric comprehension of the processes. In literature, interpretation of Foucault is mostly accompanied with cultural or sexual subjectivity. Herein, through the definition of materialism, Foucault, Friedrich Nietzsche, and Karl Marx are used for the exposition of non-cultural and material subjectivity. This subjectivity is about indebted subjects. Ontological and epistemological statements on the indebtment and indebted subject are not enough for defining the operation of indebtment as power apparatus. That is why, the main theme of this text goes beyond the theoretical basis. History of indebtment, discontinuities between various periods, and the present situation of material indebtment is also attempted to be exposed. Text's main purpose pursues that, through the exposition of how indebtment operates, how possible resistance against the fate of indebted subject can be constituted in everyday life struggle.