Şereflikoçhisar masallarının propp metoduna göre incelenmesi
Analysis according to propp method of şereflikoçhisar tales
  1. Tez No: 481802
  2. Yazar: LALE TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALAHADDİN BEKKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çağımızda teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi bizi biz yapan milli kültür unsurlarının saklanıp korunmasını güçleştirmektedir. Halk edebiyatı mahsulleri bu teknolojik gelişmeler sebebiyle kaybolmaya yüz tutmaktadır. Ankara‟nın uzak bir ilçesi olan Şereflikoçhisar, günümüzde halk kültürünün yaşatılmaya çalışıldığı bir bölgedir. Halk Edebiyatı sözlü mahsullerinden olan masal anlatma geleneği bölgede eskiden yoğun bir şekilde varlığını gösterirken günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Dünya üzerinde masallar hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Rus araştırmacı Vladimir Propp Masalın Biçimbilimi adlı çalışmasıyla olağanüstü masalların yapısını belirlemeye çalışmıştır. Peri masallarında bulduğu 31 fonksiyonu 100 kadar masala tatbik eden Propp, yeryüzündeki tüm masalların ortak bir yapıya sahip olacağını savunmuştur. Çalışmamızda bölgeden derleme yöntemi ile tespit ettiğimiz masalları Rus araştırmacı Viladimir Propp‟un Masalın Biçimbilimi adlı çalışmasıyla ortaya koyduğu Yapısalcı Kuram veya kendi adı ile anılan Propp Metoduna göre inceledik. Çalışmamızda Propp‟un 1985 yılında dilimize çevrilen Masalın Biçimbilimi adlı kitabını ve Propp Metodu‟nun Türk masallarına ilk uygulandığı çalışma olması sebebi ile Prof. Dr. Umay GÜNAY‟ın“Elazığ Masalları ve Propp Metodu”adlı doktora tezini esas aldık. Çalışmamızda Şereflikoçhisar‟daki masal anlatma geleneği ve oradan derlenenen masalların Vladimir Propp Metodu‟na göre incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid progress of technology in our age makes it difficult for us to keep and protect the elements of national culture that make us. Because of these technological developments, folk literature cripples are disappearing. Şereflikoçhisar, a distant town of Ankara, is a region where popular culture is being tried to survive. The tradition of telling tales, which is one of the oral traditions of folk literature, has been forgotten today as it shows its presence in the region in the past. A lot of work has been done on the world over the world. Russian researcher Vladimir Propp has tried to determine the structure of extraordinary tales with his work called 'Moral formality'. Propp, which is found in fairy tales and applied to 31 functions and 100 masks, has claimed that it is a common structure of all the titles on earth. We have examined the episodes that we have identified with the method of compilation in our work by the method of Constructivist Theory or Propp Method which is known by its own name by Russian researcher Viladimir Propp 's work called“Formal Morphology”. In our work Propp was translated into our language in 1985, and the Propp Method was first applied to Turkish tastes. Dr. Umay GÜNAY's“Elazığ Masalları ve Propp Method”was based on a printed doctoral dissertation. Our study included the compilation of the oral traditions and the examination of Vuladimir Propp Method in honorable Koçhisar