Adli bilişimde açık kaynak kullanımı
Open source use in computer forensics
  1. Tez No: 481806
  2. Yazar: EYUP TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA ÖZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın konusu, open source (açık kaynak) kullanımının adli bilişime yaptığı katkıların incelenmesi, open source/closed code (açık kaynak/ kapalı kod) adli bilişim uygulamalarının karşılaştırılarak karşılaşılan sorunların tartışılmasıdır. Çalışmanın amacı ise adli bilişim uygulamalarında karşılaşılan sorunlar çerçevesinde geleceğe yönelik öngörüler ve önerilerde bulunulmasıdır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle open source (açık kaynak) kavramının ne olduğu açıklanacak, closed code (kapalı kod) ve ticari kod karşılaştırılması yapılacak, free license (özgür lisans) ile arasındaki farklar ortaya konulacaktır. Ardından adli bilişim kavramları incelenerek adli bilişime bağlı kabul görmüş standartlar ve guidelines (rehberler) analiz edilecektir. Digital crime scene investigation (dijital olay yeri incelemesi) çerçevesinde dijital delil, dijital olay yeri, digital forensic investigation (dijital adli inceleme), digital forensic readiness (dijital adli hazır bulunma), digital triage (dijital triaj) kavramlarının da ele alındığı bu bölümde ayrıca, anti-computer forensics (karşı adli bilişim), dijital adli bilim ve adli bilişim ilişkileri açıklanacaktır. Bu çalışma yapılan sınıflandırma açısından değerlendirildiğinde adli bilişim alanında yapılmış ilk çalışma olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis to investigate the contributions of open source use to computer forensics and to discuss the issues by comparing closed/open source computer forensics applications. The aim of thesis is to make futuristic projections within the scope of facing problems in computer forensics applications and suggestions. In order to do that, open source term is initially explained, comparison of closed code and commercial code is made and the differences between those and free license is laid out. Afterwards computer forensics concepts are reviewed and widely known standards and guidelines regarding computer forensics are analyzed. Additionally within the scope of digital crime scene investigation, digital evidence, digital crime scene, digital crime scene investigation, digital forensic readiness, digital triage are explained and furthermore the connections between anti-computer forensics, digital forensics and computer forensics are mentioned. Yet there is no agreement over those concepts due to ongoing developments in the field the basic concepts are particularly considered in this thesis.Consequently this study might be seen first of its kind in computer forensics field as the motivation behind platform based classification is explained with regard to computer forensics applications