Zavet Köyü Türk ağzı
Turkish dialect in Zavet Village
- Tez No: 481805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Çalışmanın amacı; ölçünlü Türkçeye göre farklı fonetik ve morfolojik özellikler taşıyan Zavet köyü Türk ağzının dil özelliklerini ayrıntılı olarak incelemek ve tespit edilen bulguları Türkiye Türkçesi ve Bulgaristan Türk ağızlarındaki bulgular ile mukâyese ederek, ağızlar arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Yapılan ağız araştırmasına kaynaklık edecek olan derlemeler ses kayıt cihazlarına kaydedildikten sonra transkribe edilerek metinlere aktarılmış, ardından ses bilgisi ve şekil bilgisi olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Tespit edilen bulgular sonuç kısmında maddeler hâlinde ortaya konmuştur. Bölge ağzındaki yerel söyleyişler, varlığını Eski Türkçe döneminden beri devam ettiren dil yadigârlarının Türkiye Türkçesindeki karşılıkları ve anlamları ise çalışmanın sözlük bölümünde açıklanmıştır. Sonuç olarak Zavet Köyü Türk Ağzı adlı çalışma ile Bulgaristan'ın Deliorman Bölgesinde bulunan Razgrad ilinin Zavet köyünde konuşulan Türkçe, Türkiye Türkçesi ağız araştırmalarında izlenen yöntemlere bağlı kalınarak incelenmiş, bu sayede çalışmayı yapan kişi olarak şahsıma ve alanda yapılan ağız araştırmalarına, dolayısıyla Türkoloji alanına bir nebze olsun katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; Zavet village, which has different phonetic and morphological features according to the measured Turkic language, examines the language characteristics of the Turkish diealect in detail and reveals the similarities and differences between the dialects by comparing the findings with the findings of Turkish and Turkic dialects of Turkey and Bulgaria. The collections that will be the source of the dialect research were recorded on the voice recorders and then transcribed and transferred to the texts. Then they were examined under two titles; the findings were revealed in the results section. Local expressions in the region are explained in the dictionary section of the work and the meanings and meanings of the Turkish dialects of the language dialects that have continued their existence since the Old Turkish era. As a result, the study of Turkish Dialect in Zavet Village and the Turkish and Turkey Turkish spoken in Zavet village of Razgrad province in the Deliorman Region of Bulgaria were investigated in accordance with the methods used in dialect researches, and as a person working in this respect contributed.