Sanatçı ve siyasetçi ölümlerinin sosyolojik açıdan karşılaştırılması: Neşet Ertaş ve Süleyman Demirel örneği
Sociological comparison of artist and politician deaths: Neşet Ertaş and Süleyman Demirel
- Tez No: 481825
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ölüm, bilinenden bugüne insanlığın kendiliğinden felsefi uğraşlarından olmuştur. Ancak ölümün sistemli ve bilinçli olarak düşüncenin ana malzemesi olması felsefe, teoloji ve sonrasında antropolojiyle gerçekleşmiştir. Çok daha sonra psikoloji ve sosyoloji gibi sosyal bilimlerin de araştırma nesnesi olmuştur. Sosyolojide ölüm, Emile Durkheim'in çalışmalarına kadar dayanmasına rağmen, Türkiye'de ölüm sosyolojisi, yeni bir sosyoloji alanı olarak gözlemlenmektedir. Ölüm sosyolojisi, ölümün yarattığı sosyal boşluk ve ölüm sonrası gerçekleştirilen ritüeller üzerinden dayanak bulur. Özellikle ünlü ölümleri sonrası meydana gelen anlam üretimi, ölüm sosyolojisi için uygun koşulları yaratır. Bu tez çalışması da bir ölüm sosyolojisi çalışması olup, ünlü simalar olan Neşet Ertaş ve Süleyman Demirel'in ölümleri üzerinden sanatçı ve siyasetçi ölümlerini sosyolojik açıdan karşılaştırmıştır. Başta siyasi iktidar olmak üzere çeşitli iktidar yapılarının, ölümlere meşruiyet yaratma temelinde yaklaşıp yaklaşmadığı ve bu ölümler üzerinden genel bir toplum okuması yapılıp yapılamayacağı tartışılmıştır. Bu çerçevede Ertaş ve Demirel'in ölümleri, belirlenen beş gazeteden elde edilen verilere nitel içerik analizi uygulanarak incelenmiştir. Ertaş için dokuz (9), Demirel için on dört (14) tema belirlenmiş ve bu temalar yorumlanıp karşılaştırılmıştır. Başta siyasi iktidar olmak üzere çeşitli iktidar yapılarının bu ölümlere rıza üretimi açısından yaklaştığı belirlenmiş ve bu temalar karşılaştırılarak toplumun Ertaş ve Demirel şahsında ölüme nasıl baktığı çeşitli yönlerden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The death has always been an instinctive philosophical interest of humanity from past to present. However, the death systematically and consciously became a fundamental matter of the thinking by means of philosophy, theology, and anthropology. Afterward it had been a research matter of social sciences such as psychology and sociology. Even though sociology of death dates back Emile Durkheim's studies, it has been a new area of study for sociology in Turkey. Sociology of death uses the social gap created by death and rituals after death. In this regard, celebrity's deaths and production of meaning following such events provide suitable basis for sociology of death. This thesis which is a study of the sociology of death compared deaths of artists and politicians based upon examples such as Neşet Ertaş and Süleyman Demirel from a sociological perspective. It has been argued that whether notably the political power or other power structures approach to deaths for providing legitimacy and whether a general analysis of society can be made of these deaths. In this context, Ertaş and Demirel's deaths have been analysed by implementing qualitative data analysis to datas which attained from five newspapers. For Ertaş nine (9), for Demirel fourteen (14) themes have been determined and these themes have been interpreted and compared. It has been detected that notably political power, a variety of power structures approaches to these deaths from the point of production of consent and these themes have been compared and handled how the society approach the death at Ertaş and Demirel's personalities.