Politics and utopia: Tom Stoppard's the Coast of Utopia
Siyaset ve ütopya: Tom Stoppard'ın Ütopya Sahili
- Tez No: 254394
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAKKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pekkan Yeşilli, ?Siyaset ve Ütopya: Tom Stoppard'ın Ütopya Sahili? Yüksek Lisans Tezi, Sivas, 2010.İdeal ve kusursuz bir toplum oluşturma isteği geçmişten günümüze değin siyaset, sanat, felsefe ve eğitim alanlarındaki birçok aydın, siyasetçi, sanatçı, filozof ve eğitmenin ilgisini çekmiştir. Eflatun'dan başlayarak, farklı bireysel bakış açıları ve ideolojik yaklaşımlar doğrultusunda, mevcut sistem ve modeller ile örtüşmeyen alternatif ülke tasvir örnekleri, edebiyat ve siyaset alanında dikkati çekmektedir. Bu alternatif örneklerdeki farklılıklar daha insancıl, eşitlikçi, özgürlükçü, güven, huzur, refah ve mutluluğun egemen olduğu bir toplum oluşturma isteği ile var olana başkaldırı ve mesaj verme niteliği taşımaktadır.Yerleri kesin olarak belirtilmeyen ve gerçekte var olmayan bu devletler ve toplumlar, dünyadan kopuk, uzak ve ıssız coğrafik bölgelerde tasvir edilerek toplumsal düzenlerini sağlama, koruma ve devam etme doğrultusunda kendi siyasal, sosyal ve hukuksal sistemlerini geliştirmişlerdir. Thomas More öncülüğünde başlayan bu akıma daha sonra Tomasso Campanella, Francis Bacon, Jonathan Swift, Samuel Johnson, Samuel Butler, Edward Bellamy, William Morris, Aldous Huxley ve Ernest Callenbach gibi seçkin edebiyatçı ve siyasetçilerde kapılmışlardır.Eserlerinde kendi ideal devlet ve toplum modellerini oluşturarak, işleyişlerini en ince ayrıntılarına kadar betimleyerek, topluma ve okurlara kendi dünya görüşü, anlayışı ve ideolojisine uygun kusursuzca örgütlenmiş alternatif devletlerini yani ütopyalarını sunmaktadırlar.Bu Yüksek Lisans Tezi bu akıma kapılmış olan günümüz İngiliz oyun yazarlarından Tom Stoppard'ın The Coast of Utopia (2002) adlı üçlemesindeki Voyage, Shipwreck ve Salvage adlı oyunlarındaki siyaset ve ütopya kavramlarını irdelemeye çalışmaktadır.Edebiyat ve tiyatro alanındaki en seçkin ödülleri toplamış olan The Coast of Utopia (Ütopya Sahili) yirmibirinci yüzyılının başında sunulmuş siyasi ve ütopik bir oyun olarak yerini almıştır. İngiliz oyun yazarı entellektüel bilgi birikimiyle ve özgürlükçü dünya görüşü doğrultusunda tarihte insanlık üzerinde olumsuz etkisi olan olayların yeniden kurgulanması ile ilgilenmektedir. Bu doğrultuda, üçlemede ondokuzuncu yüzyıl baskıcı Çar dönemi Rusyası ele alınarak, 1833 ile 1866 arası dönemde altı devrimci Rus aydınının toplumun mutluluğu amacıyla yapılabilecek reform ve devrimler için yaptıkları çalışmalar, mücadeleler, seyahat ve hayal kırıklarından kesitler sunulmaktadır.Tezimin giriş bölümünde, Eflatundan günümüze kadar sunulmuş olan seçkin siyasi ve ütopik eserler bir araya getirilerek incelenmeye çalışılmıştır. Bu seçkin eserler, siyaset ve ütopya geleneğinde yazılmış olan Utopia, The City of The Sun, New Atlantis, Gulliver's Travel, Rasselas, News From Nowhere, Looking Backward, Erewhon, A Modern Utopia, Island ve Ecotopia'dır.Tezimin İkinci bölümünde ise Tom Stoppard'ın hayatı ele alınarak, Tom Stoppard'ın siyaset ve ütopya anlayışı doğrultusunda sanatı, ideolojisi ve politik oyunlarından örnekler sunularak değerlendirilmiştir.Tom Stoppard'ın The Coast of Utopia (Ütopya Sahili) üçlemesinin Voyage, Shipwreck ve Salvage adlı oyunları tezimin üçüncü kısmında ele alınmıştır. Bu oyunlar sırasyla Stoppard'ın siyaset ve ütopya kavramları algısına ve bakış açısı ışığında sunduğu karakterler aracılığında incelenerek değerlendirilmiştir.Çalışmanın son kısmında ise Tom Stoppard'ın Tiyatro üzerindeki olağanüstü etkisi, güçlü sanatı, siyaset anlayışı ve The Coast of Utopia üçlemesi ile ilgili bilgiler toparlanarak sonuç sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pekkan Yeşilli, ?Politics and Utopia: Tom Stoppard?s The Coast of Utopia? Postgraduate Thesis, Sivas, 2010.The attempt and the desire to establish a perfect land and society has been a concern of many philosophers, politicians, writers and educators in the realms of politics, arts, philosophy and education. From Plato to contemporary age, numerous masterpieces demonstrating alternative perfect lands and societies have been produced from indifferent perspectives and ideological concerns. These alternative descriptions establishing a more humanist, equal, free, confident, and happy society aim to give a message to the present.The precise location illustrated in remote, isolated and far-away geographical places and the existence of these alternative lands and their societies are remarkable for their political, social and justice systems that aim to keep, protect and maintain social order. The trend starting with Thomas More later attracted and captivated the most outstanding political, philosophical literary figures like Tomasso Campanella, Francis Bacon, Jonathan Swift, Samuel Johnson, Samuel Butler, Edward Bellamy, William Morris, Aldous Huxley and Ernest Callenbach. In line with their individual understandings of systems and ideologies they built alternative perfectly-organised imaginary land models, namely their utopias.This master thesis is basically concerned with the British playwright Tom Stoppard?s understanding of politics and utopia in his multi-awarded trilogy The Coast of Utopia (2002) including Voyage, Shipwreck and Salvage.The Coast of Utopia is categorised as a political utopian narrative in the beginning of the twenty-first century. Through the intellectual knowledge, liberal worldview and masterful control of language, the British playwright focuses on the concern to reconstruct the experienced unfair conducts performed on individuals and societies in the history of mankind. In the trilogy Tom Stoppard aims to demonstrate six radical Russian intellectuals? lives, struggle, effort, voyages and disillusions in the desire to establish happiness in Russia through reform and revolution between 1833 to 1866 during the oppressive period of Tsarist Russia.Introduction comprises and reviews selected samples of political utopian works from Plato up to the present. Utopia, The City of The Sun, New Atlantis, Gulliver?s Travel, Rasselas, News From Nowhere, Looking Backward, Erewhon, A Modern Utopia, Island and Ecotopia are the selected samples of the political utopian tradition.The second chapter of the thesis deals with Tom Stoppard?s life. The playwright?s understanding of politics and utopia is evaluated according to his literary canon, ideology and political plays.Tom Stoppard?s trilogy, The Coast of Utopia, is studied in the third chapter. The plays are examined in accordance with Stoppard?s political and utopian understanding.Conclusion summarizes and gives concluding remarks about Tom Stoppard?s brillant and amazing impact on theatre, powerful stagecraft, humanistic and political activist understanding and his outstanding utopian trilogy The Coast of Utopia.