Nietzsche'de suç vicdan acı ilişkisi
  1. Tez No: 481832
  2. Yazar: AYŞE ŞİİR SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERDEM ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çeşitli kavramlar ve fikirlere uyguladığı soykütük yöntemiyle yaşamı ideallerden –putlardan- arındırmayı amaçlayan ve ele aldığı sorunlara yaşamın içerisinden yanıtlar bulmaya çabalayan Nietzsche için, kavramların zaman içinde kazandıkları zengin ve çatışmalı anlamlar büyük önem taşır. Bu tezin amacı, Nietzsche'nin özellikle Ahlakın Soykütüğü'nde etraflıca ele aldığı suç, vicdan, acı kavramlarının nasıl bir soykütük araştırmasına tabi tutulduklarının derinlemesine incelenmesidir. Bu araştırmada söz konusu kavramların tarihsel köklerinin yanı sıra, bu kavramların doğal sonucu olarak ortaya çıkan adalet, merhamet, hınç gibi diğer kavram ya da anlamların da çözümlenmesi kapsanmış, böylece Nietzsche'nin ahlak tarihine özgün yaklaşımı gözler önüne serilmiştir. Bu doğrultuda Nietzsche'nin düşünce sisteminde suç, vicdan, acı kavramlarının hem eski hem de modern zamanlar bağlamında ne ifade ettikleri açık kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nietzsche aims to purify the life from ideals –idols; to that end, he applies his method of genealogy to various concepts and ideas, trying to find answers to the questions with which he grapples from within life. In this struggle, rich and conflicting meanings that the concepts take on over time highly matter for him. This study aims to examine thoroughly how a geneaological research is applied to the concepts of guilt, conscience, pain that Nietzsche extensively treats, especially in On The Genealogy of Morality. This research displays Nietzsche's original approach to the history of morality, including the analysis of other concepts and meanings as natural consequences of the ones above mentioned, such as justice, compassion, ressentiment, as well as the historical origins of these concepts. In this direction, this study tries to clarify what the concepts guilt, conscience,pain mean in the context of old and modern times.