Nietzsche felsefesinde hukuk anlayışı
The conception of law in Nietzsche's philosophy
- Tez No: 821141
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Nietzsche'nin felsefesinde bir hukuk anlayışının var olduğu ve bu anlayışın güncel hukuk felsefesi problemlerine çözüm önerileri sunabileceği tezini savunmaktadır. Hukuk ve adalet sorunları hem yaşamdaki hem de felsefedeki güncelliğini en başından beri korumaya devam ediyor. Hukuk ve siyaset ise tarih boyunca her dönem kriz içerisinde olmuştur. İçinde yaşadığımız çağ bundan muaf değildir; hukuk ve adalet sorunumuz var ve güncel olarak bitmek bilmez bir hukuk ve siyaset krizinin içerisindeyiz. Dolayısıyla hukuk ile onu bir üst düzeyde kuşatan hukuk felsefesi de bütün kavramları ve meseleleri ile her daim günceldir. Söz konusu güncel hukuk ve siyaset krizi karşısında, içine düşülen durumun vahameti yeterince görülebiliyorsa; Nietzsche gibi önemli bir filozofun, hukukun temel kavramlarına getirdiği tanımlar, bu alanda yaptığı kavram arkeolojisi ve bu kavramlar hakkında söyledikleri üzerinden hukuk felsefesine bir katkı sağlamanın imkânı da araştırmaya değer görülmelidir. Nietzsche, metinlerinde; hukuk, adalet, suç, ceza, iyi, siyaset ve yasa gibi hukuk bağlamlı kavramlara defalarca değinmiş; bu kavramların kökenlerini, tarihlerini, soykütüklerini etraflıca irdelemiştir. Yeterince dikkatli okunursa Nietzsche, hukuku defalarca tanımlamış ve onun felsefedeki yerini tespit etmiştir. Bu çalışma, hukuk felsefesi kaynakları ve ikincil kaynaklarla birlikte özellikle Nietzsche'nin kendi metinleri üzerinden; hukukun ve hukuk felsefesinin temel kavramlarına bakışını belirlemek, onun yaratımı olan kavramları hukuk felsefesine kazandırmak, hukuk felsefesi tarihi üzerinden onun hukuk anlayışını ortaya çıkarmak ve onun felsefi soykütükçü yöntemi ile hukukun soykütüğünü incelemek gibi yaklaşımlar aracılığıyla söz konusu tezi, yani Nietzsche'nin hukuk felsefesine ve onun güncel sorunlarına sağlayabileceği katkıyı aramıştır. Bu katkının, Nietzsche'ye özgü yeni ve özgün bir hukuk anlayışı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study defends the thesis that Nietzsche's philosophy contains a conception of law that can offer solution suggestions to contemporary problems in legal philosophy. Throughout history, the issues of law and justice have remained relevant in both life and philosophy. Law and politics have consistently faced crises, and the present age is no exception, we are currently experiencing an enduring crisis in law and politics, with ongoing challenges in law and justice. Therefore, both the law itself and legal philosophy that encompasses law are continuously updated with respect to their concepts and issues. If the gravity of the situation regarding the current legal and political crisis can be sufficiently recognized, it is worth investigating the definitions that an important philosopher like Nietzsche brought to the fundamental concepts of law. Additionally, the concept archeology that he introduced in this field, as well as the potential contribution to legal philosophy through his ideas about these concepts, should be considered. Nietzsche has repeatedly referred to legal concepts such as law, justice, crime, punishment, good, politics and legal code in his texts; He thoroughly examined the origins, history, and genealogy of these concepts. If read carefully enough; Nietzsche defined law many times and determined its place in philosophy. This study aims to explore Nietzsche's perspective on the fundamental concepts of law and legal philosophy by analyzing his own texts, alongside primary and secondary sources in the field of philosophy of law. Its objective is to integrate his conceptual creations into the realm of legal philosophy, uncover his understanding of law through the historical development of legal philosophy, and examine his genealogical approach to investigating the genealogy of law. The primary focus of the thesis is to examine Nietzsche's contribution to legal philosophy and its relevance to contemporary issues. The conclusion drawn is that Nietzsche's contribution represents a novel and unique conception of law.