Aydınlanma dönemi mucize eleştirileri
Miracle criticism of enlightenment
- Tez No: 481834
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKINER KETENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın ana eksenini, Aydınlanma döneminde mucize eleştirileri oluşturmaktadır. Aydınlanma döneminde mucize kavramının eleştiriye tabi kılınması yalnızca kuramsal bir araştırma anlamı taşımaz. Bu eleştiri insan-doğa ilişkisinden başlayarak, yurttaş-iktidar, inanç-iman eden ilişkilerinin de yeniden inşa edilmesini talep eder. Bu alandaki eleştirinin günümüz dünyasında çok önemli etkileri söz konusudur. Mucize eleştirilerinin başlangıcına Bacon'ın 'batıl inançların nedenleri' ve 'mucizelerin nasıl olanaklı olduğu ya da olamayacağı' temeline odaklanması yerleştirilebilir. Bacon ile başlayan süreç, Spinoza, Hobbes, Hume, Locke, Kant ve Paine ile sürdürülmüştür. Aydınlanma, dönemin geleneksel düşünüş şekillerinin yeniden -varolan duruma karşıt bir biçimde- yorumlanması ve bu yorumlar çerçevesinde bilimsel, siyasi ve dini alanların yeniden şekillendirilme çabası olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the miracle criticism during the Age of Enlightenment.The submission of the concept of miracle to the criticism during the Age of Enlightenment does not only mean a theoretical research.This criticism demands to rebuilt the relations between“citizen-power”and“faith-believer”, beginning with the relation of man and nature.Criticism in this area has very important effects in today's world. Focusing of the Bacon's basis of“reasons for superstition”and“how miracles can be possible or not”can be placed to the beginning of the miracle criticism.The continuum that started with Bacon continued with Spinoza, Hobbes, Hume, Locke, Kant and Paine.Enlightenment can be seen as areinterpretion of this age's forms of traditional thinking –opposingly to existing situation- and an effort of reshaping of the scientific, political and religious spheres within these interpretations.