Enhancement of human rights in USA during Obama's presidency
Obama başkanlığı döneminde ABD'de insan haklarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 481881
  2. Yazar: AYDAN RAHIMLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY UĞUR GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma sorum şu: Başkan Obama'nın döneminde insan hakları gelişti mi? Bu çalışmada Amerika'daki tarihsel açıdan insan hakları yasaları ve uygulamaları analiz edilecektir. Açıktır ki, 11 Eylül Amerika'nın insan hakları uygulamalarını derinden etkilemiştir; çünkü bu Amerika'nın tarihinde en büyük terör saldırısı. 9/11 saldırıları yalnızca ABD'yi değil tüm dünyayı da etkiledi. Benim tez argümanım Obama döneminde insan haklarının geliştirilmesi ile ilgili. Özellikle vurgu yaptığım kısım LGBT ve Göçmenlik Hakları. Yapmış olduğum çalışma göçmenlerin ve transgenderlerin haklarının Obama'nın başkanlık döneminde geliştirildiğini desteklemektedir. Çalışmamda Amerika içerisinde insan haklarındaki değişiklikleri tarihsel açıdan araştırıyorum: argümanları gerçekler ve karışık davalarla destekliyorum. Transgender göçmenleri ve onların ABD sınırları içersindeyken hal ve davranışlarını araştırmak bunlardan bir kaçı. Diğer ABD başkanlarının başkanlık dönemlerini Obamanınkı ile karşılaştırarak argümanımı destekleyeceğim. Daha sonrasında ABD tarihi boyunca insan haklarıyla ilgili değerli faktörleri karşılaştıracağım ve argümanımı bu gerçeklerle destekleyeceğim. Nihai aşamada amacım, argümanımın doğruluğunu kanıtlamaktır.
Özet (Çeviri)
My research question is: Were human rights improved during president Obama's period? I'm going to analyze human rights conformability by historical order in USA. It is obvious that, we can't skip the incident on 11 September as well; because this is the most large-scale terrorist attack for the history of America. 9/11 attacks affected not only US, but also whole world. My thesis argument is about development of human rights during the Obama era. Especially, I emphasize LGBT and Immigration rights. My point of view is that the rights of immigrants and trans-genders were improved during Obama's presidency. I conduct historical research; support my argument by facts and the mixed cases as well. To illustrate transgender immigrants and their treatment while they are inside US borders is one of among many. I'll support my argument by comparing presidency periods of other US presidents with Obama. Then I'm going to compare valuable facts about human rights throughout the US history and conclude my argument. As a result in a final stage my goal is to prove correctness of my argument.