Hukuki düzenlemeler ışığında büyükşehir belediye meclisi: Mardin örneği
Metropolitan municipality assembly in consideration of legal regulations Mardin example
- Tez No: 481886
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY UĞUR GÖKSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
İlk köy organizasyonlarından günümüz devletlerine kadar geçen süre zarfında insanlık birçok yönetim modeli belirlemek suretiyle gelişimini devam ettirmiştir. Yönetimlerin örgütlenmeleri bulundukları toplum yapısı, tarih, kültür, sosyal ve ekonomik durumlarına göre farklılık arz etmektedir. Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde devletler vatandaşlarına hizmet götürmek amacıyla merkezi ve yerel yönetimler şeklinde teşkilatlanmak suretiyle görev paylaşımı yoluna gitmektedirler. Merkezi ve yerel yönetimler arasındaki ilişki yetki genişliği ile sağlanmaktadır. Yerel yönetimler halkın mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılayan hukuk düzeni içinde meydana gelmiş kuruluşlardır. Demokrasinin yaygınlaşması, küreselleşme, Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş süreci gibi etmenlerden dolayı yerel yönetimler güçlendirilerek geliştirilmek suretiyle, yerel halkı yönetimin temel bileşeni haline getirilmeye çalışılmaktadır. Yerel yönetimlerin özerk yapısı Anayasa ve kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir. Mardin Büyükşehir Belediyesi ve diğer yerel yönetim organizasyonlarında yer alan eş başkanlık uygulamaları iki kişinin başkanlık yapma durumudur. Eş başkanlık yönetmeliklerinin hukuksal altyapısını düzenlemeden uygulamaya koymak hizmet faaliyetlerinin aksamasına sebep olacaktır. Yerel yönetimlerin yetki alanında yaşayan vatandaşların hizmetlerden memnuniyeti yönetimlerin temel başarı kriteridir.
Özet (Çeviri)
Mankind continued its improvement by implementing several governamee patterns, from the first village organizations to the present governments management organizations change according to historical, cultural, social and economic conditions' of the society. Governments in Turkey and several countries of the world share the missions to serve the people by organizing. The relationship between centralized and local administrations is provided with authorisation. Local administrations meeting the needs of the people, are foundations legal. Local people have become a basic component of the management by developing local administrations because of some factors such as European Union membership process of Turkey, generalizing of democracy and globalization. Autonomous structure of the local administrations is specialized within the framework of constitution and statutes. Satisfaction of the people about services of the local administrations is the basic success criteria of the management. Cochairmanship implementations in Mardin Metropolitan Municipality and the other local administration organizations are presiding of two people simultaneoausly. Implementation of co-chairmanship regulations without regulating legal infrastructure causes delays in the service activites.