The effects of monetary policy shocks on macroeconomic variables: A case for Turkish economy
Para politikası şoklarının makroekonomik değişkenler üzerindeki etkileri: Türkiye ekonomisi örneği
- Tez No: 481895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELHA ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma, para politikasının ve dışsal şokların, küçük açık bir ekonominin makroekonomik değişkenleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu şokları Türkiye özelinde belirleyebilmek için Yapısal Vektör Otoregresif Regresyon (SVAR) modelini blok dışsallık (block exogeneity) yöntemiyle birlikte kullanmaktadır. Halihazırda Vektör Otoregresif Regresyon (VAR) yaklaşımını kullanarak para politikası şoklarının küçük açık ekonomiler üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar mevcuttur, fakat bu çalışmalar sonuç olarak fiyat ve döviz kuru çıkmazları (puzzle) üretmişlerdir. Literatürden farklı olarak, bu çalışmada SVAR yönteminin kullanılması ile yukarıda bahsedilen çıkmazlar ortaya çıkmamıştır. Çalışma böylelikle SVAR yönteminin bu çerçevede önemini ortaya koymakla birlikte bu yöntemin, küçük açık ekonomilerdeki parasal değişkenleri açıklamada, standart VAR yönteminden daha iyi sonuçlar ürettiği sonucuna ulaşmaktadır. Çalışmanın temel sonuçlarından bir tanesi sıkı para politikasına karşı Türkiye'de TL'nin değer kazandığı ve fiyatlar düzeyinin düştüğü yönündedir. Bu sonuç literatür ile uyumludur. Ayrıca çalışma fiyatların kısa dönemde yapışkan olduğunu ortaya koymaktadır. Sıkılaştırıcı para politikası üretimi artırmıştır fakat bu artış ciddi bir düzeyde değildir. Belirtilmelidir ki bu artış halihazırdaki teorilerle de uyumlu değildir. Faiz oranları beklendiği gibi sıkılaştırıcı para politikasına karşı yükselmiştir fakat bu değişim istatistiksel olarak anlamlı değildir. Para stoğunda ise tutarlı bir düşüş gözlenmiştir. Sıkılaştırıcı para politikası ihracat ve ithalatın sadece kısa dönem için artmasına sebep olmuştur. Analizde ayrıca dış ticaret dengesinin başlangıçta kötüleştiği ardından toparlanma yaşadığı gözlenmiştir. Dış ticaret dengesinde ters J-eğrisi trendi bulunmaktadır. Kapsanmamış faiz haddinden kısa dönemli bazı sapmalar gözlenmiştir. Ayrıca bulgular dışsal üretim şoklarının Türkiye'deki ekonomik dalgalanmalar üzerinde önemli ölçüde etkili olmadığını ortaya koymaktadır. Bu araştırma içsel ve dışsal şokların Türkiye gibi küçük açık bir ekonominin genel ekonomik durumu üzerinde ne kadar etkili olduğunu açıklamaya çalışmaktadır. Çalışma ayrıca aktarım mekanizmasının döviz kurları üzerinden daha iyi işlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study analyzes the response of macroeconomic variables to monetary policy and foreign shocks in a small open economy. This study follows Structural Vector Autoregressive model (SVAR) with block exogeneity approach to identify these shocks in Turkey. Some previous studies followed VAR approach (recursive order) to analyze the monetary policy shocks in small open economies but produced price and exchange rate puzzles while using SVAR approach this research does not produce such puzzles. The study uncovers the significance of SVAR approach and reveals that it is a better approach than VAR approach to determine the monetary behaviors in small open economies. This dissertation finds that currency appreciates, and prices diminish in response to tight monetary policy. All results are in accordance with well-known theories. The study discloses that prices are sticky in the short-run. The output increases, but it is not critical. It is not in accordance with theoretical expectations. The interest rate rises as expected in reaction to monetary shock but not significant. The analysis also shows a consistent decrease in the money stock. The contractionary policy helps to increase export and import but only for short term. The research also finds that trade balance initially worsens, and then improves in response to tight monetary policy shock. There is an Inverse J-curve trend in the trade balance. There are some deviations from Uncovered Interest party (UIP) but only for short period. Further, the study displays that foreign output shocks are not critical for domestic economic fluctuations in Turkey except some fluctuations in prices. So, this study tries to find that how much domestic and foreign shocks influence the overall economic conditions in the open economy like Turkey. The study reveals that transmission mechanism works better through the exchange rate.