21.YY'da akıllı belediyecilik ve kentsel dönüşüm (Başakşehir Belediyesi modeli)
Smart municipal work and urban transformation in 21st century (Başaksehir Municipality model)
  1. Tez No: 481894
  2. Yazar: CENGİZ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kentsel yenileşme kavramının 1900'lü yıllardan itibaren yaşadığı gelişim süreci, kentsel yenileşmenin aracı olarak kentsel dönüşüm projeleri ve temel konuları, sürdürülebilir kentsel gelişme kavramıyla ortaya çıkan akıllı şehircilik ve kent formu ve planlama yaklaşımları incelenmiştir. Bu yaklaşımlardan, akıllı şehircilik yaklaşımının özellikleri, örnekleri, uygulama araç ve teknikleri ele alınarak, özellikle Amerika'da kentsel yenileşme ve eskiyen alanları kente kazandırma amaçlı yapılan projeleri değerlendirmede belediye seviyesinde derinlemesine görüşme ve topluluk ölçeğinde kullanılan anket soruları ile proje özelinde akıllı şehirciliğin hayata uyarlanma matrisleri düzenlenecektir. Başakşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm alanlarından seçilen örnekler akıllı şehircilikle ilgili yaptığı çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, intelligent urbanism and urban form and planning approaches emerged with the concept of urban renewal, the development process of urban renewal since 1900, the urban transformation projects and basic issues as an instrument of urban renewal, and the concept of sustainable urban development. These approaches include in-depth interviews at the municipal level and questionnaires used in the community scale, evaluating the projects made in urban areas for urban renewal and urbanization especially in the USA, by taking into consideration the features, examples, application tools and techniques of intelligent urbanism approach and project adaptation matrices of intelligent urbanism It will be held. Selected examples from the urban transformation areas of Başakşehir Municipality were evaluated for their work on intelligent urbanism.