Ekonomik belirsizliğin ve para politikasının makroekonomik ve finansal değişkenler üzerine etkisi: Farklı rejimler altında analiz
The effect of economic uncertainty and monetary policy on macroeconomic and financial variables: Analysis under different regimes
- Tez No: 743304
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu doktora tezi üç ayrı çalışmadan oluşmakta olup genel olarak farklı ülkelerde uygulanan para politikası etkinliğinin yüksek ve düşük belirsizlik ortamlarında nasıl değiştiğine ilişkin ampirik kanıtlar ortaya konmaktadır. Birinci çalışmada, beş büyük Asya ülkesinin para politikası etkinliği QVAR modeline dayalı yayılma tahmin yaklaşımı kullanılarak incelenmektedir. Elde edilen ampirik sonuçlar bu ülkelerin tamamında para politikası şoklarının etkilerinin yüksek ve düşük belirsizlik zamanlarında normal zamanlardakilerden genellikle daha yüksek olduğunu göstermektedir. İkinci çalışmada, ABD'de yaşanan farklı finansal koşullara göre toplam belirsizlik ve finansal durum şoklarının AB'nin reel değişkenleri üzerinde nasıl etki yarattığı analiz edilmektedir. Sonuçlar AMB'nin finansal şoklara karşı şahin para politikası uygularken belirsizlik şoklarına karşı daha temkinli bir para politikası tercih ettiğini gösterirken, artan belirsizlik dönemlerinde Fed'in daha şahin bir para politikası takip etmekte olduğunu ve ekonomide finansal stres arttığında ise daha sakin hareket ettiğini göstermektedir. Üçüncü çalışmada ise, doğrusal olmayan bir VAR modeli yardımıyla, ABD hisse senedi ve konut piyasalarının belirsizlik şoklarına tepkisinin finansal koşullara bağlı olup olmadığını incelenmektedir. Bu bölümdeki ampirik sonuçlar ise, ekonomik bunalımda keskin bir şekilde düşen ABD konut piyasasının toparlanmasının hükümet müdahalelerine bağlı olduğunu ve belirsizlik şoklarının ABD finans piyasalarını kötüleştiren etkilere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis consists of three separate studies, mainly the measurement of the effectiveness of monetary policy on different economic structures under high and low uncertainty is discussed. In the first study, the monetary policy efficiency of the five major Asian countries is examined using the spillover estimation approach based on the QVAR model. Empirical studies show that the effects of monetary policy shocks are generally higher in times of high and low uncertainty than in normal times for all five Asian countries. In the second study, the effect of aggregate uncertainty and financial condition shocks was analyzed using the TVAR model for the US and EU in their financially distressed regimes. The results show that the ECB prefers a more cautious monetary policy against uncertainty shocks while applying a hawkish monetary policy against financial shocks, while the Fed follows a more hawkish monetary policy in times of increasing uncertainty and acts more calmly when financial stress increases in the economy. In the third study, with a non-linear VAR model, it is examined whether the response of the US stock and housing markets to uncertainty shocks depends on financial conditions. The empirical results in this section show that the recovery of the US housing market, which fell sharply in the economic depression, is dependent on the state and model simulations show that uncertainty shocks have worsening effects on US financial markets.