Sosyal ahlâkın tesisinde ilköğretim din kültürü ve ahlâk bilgisi derslerinin rolü
The role of primary education religious culture and moral knowledge lessons on the establishment of social morals
- Tez No: 481938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA CEYHAN ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İlköğretim dönemi, çocukların okulla tanıştığı ve aile ortamından çıkarak sosyal hayata daha aktif olarak katıldığı bir dönemdir. Bu dönemde bireylerin gelişim itibari ile özerkleşmeye ve kendi kişiliğini oluşturmaya başladığını dikkate aldığımızda ahlâk gelişimi için de aynı şekilde temel değerlerin oluştuğu bir evre olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemin iyi planlanması ve ahlâk gelişimi adına başarılı bir şekilde geçirilmesi çocuğun ileriki yaşlarda daha sağlıklı bir birey olması açısından oldukça önemlidir. Ahlâk eğitimi ve dolayısıyla sosyal ahlâk konusu, son dönemde küresel bir sorun olarak ele alınmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar her geçen gün artarak devam etmektedir. Sosyal ahlâk, bir toplumda insanlar arasında aynı duygu, düşünce, tutum ve davranış birliğidir. Bu birliğin sağlanması için her toplum sahip olduğu değerleri vatandaşlarına kazandırmaya yönelik çalışmalar yürütür. Eğitim de bu çalışmaların en kapsamlı ve en verimli olanıdır. Bu kapsamda Türk eğitim sisteminde ahlâk eğitimi özellikle din kültürü ve ahlâk bilgisi dersleriyle gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı çalışmamızda ilköğretim din kültürü ve ahlâk bilgisi müfredatında ve ders kitaplarında sosyal ahlâkın nasıl tesis edildiğini belirlemeye çalıştık. Bu kapsamda temel kavramları ve ahlâk gelişimiyle ilgili alt yapıyı oluşturduktan sonra müfredat programının genel yapısını inceleyip ders kitaplarının içeriklerini çeşitli açılardan değerlendirdik. Bunu yaparken amacımız ilköğretim din kültürü ve ahlâk bilgisi dersinin sosyal ahlâkın tesisinde önemli ölçüde etkili olduğunu ortaya çıkarmak ve içeriklerin ve özellikle kazanımların gerçekleşmesi için öngörülen etkinlikleri öğrencilerin gelişim düzeylerine uygunluğunu tespit etmektir. Anahtar Kavramlar: Din, Eğitim, Ahlâk, Ahlâk Gelişimi, Sosyal Ahlâk
Özet (Çeviri)
The Role of Primary Education Religious Culture and Moral Knowledge Lessons on the Establishment of Social Ethics Primary Education is a period that kids meet with school and join the social life more actively by leaving their family environment. If we consider that in this period kids become independent and start to create their own personality, we can say that in this period moral values is formed in the same way. If this period is planned well and is spent succeccfully in terms of moral development, the kid wiil probably be a better person in his/her ages ahead. Morals and the issue of social ethics, has been approached as a global problem. Studies on this field is increasing every passing day. Social ethics is the union of sense, thought, attitude and behaviour in a society. Fort he sake of maintaining of this union, every society carries on some works in order to bring forth awareness to its citizens about the values that the society has. Education is the most extensive and productive one of these works. In this context, moral education is provided by the lessons of Religious Culture and Moral Knowledge in Turkish education system. For this reason, in this study we determined that how the social ethic is framed in the curriculum of religious culture and moral knowledge and in textbooks. In this context, we examined the main structure of curriculum then evaluated content of the textbooks from different perspectives after we formed general terms and the basis of moral development. In this study, our goal is to reveal that the Primary Education Religious Culture and Moral Knowledge lesson is influential on the establishment of social ethics, and to determine the suitability contents and activities that is provided for the educational attainment for the level of development of students. KeyWords: Religion, Education, Morals, Moral Development. Social Ethics.