Şer'i Hukuktan Medeni Hukuka evlilik: Çorum örneği (1840-1930)
Shari Law to Marital Law marriage, example of Çorum (1840-1930)
  1. Tez No: 481937
  2. Yazar: ŞUAYİP İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Eski Türklerde evlilik hukuku hakkında bilgi verildikten sonra Tanzimat, II. Abdülhamid, İttihat ve Terakki dönemleri evlilik hukuku üzerinde durulmuştur. Cumhuriyet Dönemi Medeni Kanunu ve Çorum'daki uygulamaları incelenmiştir. Konu esas itibariyle iki ana başlıktan oluşturulmuştur. Birinci bölümde Tanzimat'tan Cumhuriyete kadar olan dönemde evlilik hukuku incelenmiştir. İkinci bölümde ise Medeni Kanun ve Çorum uygulaması üzerinde durulmuştur. Konumuzu Çorum Şer'iye sicillerinden, 1917 Aile nizamnamesinden ve 18401930 Çorum Evlenme Sicil Defterlerinden faydalanarak ortaya koymaya çalıştık. Bununla birlikte çalışmalarımızda diğer ikinci el kaynaklardan da yararlanılmıştır. Anahtar Kavramlar: Evlilik Hukuku, Medeni Kanun, Çorum Evlenme Sicil Defterleri,Nikah
Özet (Çeviri)
In this study, after giving information about marriage law in ancient Turks, Reforms, II. Abdülhamid, the period of Union and Progress, marriage law has been emphasized.The Civil Code of the Republican Period and its practices in Çorum were examined. The subject is mainly composed of two main headings.In the first part, marriage law was examined from Reforms to the Republic.In the second part, Civil Law and Çorum application are emphasized. We tried to make use of the records of our positional Çorum Courts, the family ordinances of 1917 and the records of the Corum Marriage Registry of 1840-1930. However, our work has also benefited from other second-hand sources. Key Concepts: Marriage Law, Civil Law, Corum Marriage Registry Books, Marriag